Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Energetické nápoje si už nezletilí nekoupí, rozhodla Litva

Investice 16.05.2014 | 11:34 0 Komentářů

Litevský zákaz se týká nápojů s obsahem 150 miligramů kofeinu na litr nebo těch, které obsahují jiné povzbuzující látky.

Energetické nápoje si už nezletilí nekoupí, rozhodla Litva

Vilnius – Litva zakazuje prodej energetických nápojů s velkým obsahem kofeinu nezletilým. Ve čtvrtek to velkou většinou odhlasoval tamní parlament, informoval na svém webu list Wall Street Journal.

Opatření by podle něj mohlo vést k tomu, že nápoji jako Red Bull nebo Monster se začnou znovu zevrubněji zabývat i jinde.

Pobaltská země tvrdí, že je vůbec první státem, který podnikl konkrétní kroky k zákazu prodeje těchto nápojů dětem. „Doufáme, že některé státy Evropské unie, které nemají jasný postoj, půjdou litevskou cestou,“ sdělil Almantas Kranauskas z litevského ministerstva zdravotnictví.

Litevský zákaz se týká nápojů s obsahem 150 miligramů kofeinu na litr a nápojů obsahujících některé jiné povzbudivé látky. Kromě prodeje těchto výrobků nezletilým zakazuje nový zákon také tyto nápoje dětem a mládeži kupovat.

Energetické drinky pijí dvě třetiny dětí

Krok by mohl dodat odvahu stoupencům podobné legislativy, kteří tvrdí, že mladí lidé mají sklon vyhledávat tyto nápoje. Podle studie, kterou loni zadal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), tyto nápoje pije 68 procent evropské mládeže od deseti do 18 let.

Znepokojení ohledně zdravotních účinků těchto nápojů vyjádřila Evropská komise. Velká Británie bude po společnostech brzy vyžadovat, aby označovaly nápoje s více než 150 miligramy kofeinu na litr. K přísnější kontrole energetických nápojů vyzvaly německé úřady na ochranu spotřebitele.

Výrobci považují podobné kampaně za nespravedlivé. Dětem prý nápoje cíleně nenabízí. Jejich výrobky údajně obvykle obsahují kolem deseti miligramů kofeinu na zhruba 29 mililitrů, tedy zhruba polovinu toho, co větší káva z kavárenského řetězce.

Čtyřnásobně vyšší tržby

Energetické drinky jsou jednou z nejrychleji rostoucích kategorií mezi nápoji. Tržby z jejich prodeje po celém světě podle společnosti pro průzkum trhu Euromonitor v poslední dekádě stouply na více než čtyřnásobek. Jenom loni se zvýšily o 6,8 procenta na 27,5 miliardy dolarů Největší podíl na světovém trhu má s více než 31 procenty rakouský Red Bull, následován firmou Monster Beverage z Kalifornie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.