Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Ekonomika: Výkon lehce lepší než jsme si mysleli

Investice 07.09.2012 | 12:15 0 Komentářů

Česká ekonomika poklesla ve druhém čtvrtletí podle Českého statistického úřadu meziročně o 1 %, což je výsledek lehce lepší než ukázal první odhad. V porovnání s prvním čtvrtletím klesl hrubý domácí produkt o 0,2 %. Revidovány byly i údaje za první tři měsíce letošního roku, ve kterých ekonomika klesla meziročně pouze o 0,5 % (původně 0,7 %) a mezičtvrtletně o 0,6 % (původně 0,8 %). (Komentář GE Money Bank)

Z nabídkové strany ekonomiku táhne stále především průmysl, který si výhradně díky odvětvím orientujícím se na zahraniční poptávku udržuje slušnou výkonnost. Předběžný odhad HDP ale již dříve naznačil, že přidaná hodnota, kterou zpracovatelé vytvořili, již nedosahuje úrovně prvního čtvrtletí. Dnešní výsledek to potvrdil. Pro zajímavost celá průmyslová produkce klesla v období od dubna do června meziročně o 1,5 %, zpracovatelé dokonce více (o 2,1 %).

V porovnání s prvním čtvrtletím ale zpracovatelský průmysl rostl. Proč je tedy vývoj změn v průmyslu ve struktuře HDP odlišný? Mezičtvrtletně se totiž zhoršovala odvětví, která generují nejvyšší přidanou hodnotu. Příkladem může být potravinářství, které je tlačeno ke zdi slabou domácí poptávkou a na druhé straně zvolnila i výroba motorových vozidel. To by mohlo naznačovat, že pomalu upadá zájem o naše finální výrobky v zahraniční, zatímco polotovarům a příslušenstvím se stále daří. Německo prostě těží z poptávky po automobilech na asijských trzích.

Výdajový přístup k měření tvorby hrubého domácího produktu neukázal oproti minulým čtvrtletím nic nového. Českou ekonomiku drží nad vodou zahraniční obchod, který vytvořil ve druhém čtvrtletí opět úctyhodný přebytek, ačkoliv nižší než v prvních třech měsících. Výdaje domácností meziročně klesly o 3,3 %, mezičtvrtletně o 1,1 %. Lidé méně utráceli především za potraviny a za zboží dlouhodobé spotřeby.

Mírně lepší data za celou ekonomiku jistě potěšila, skepse do dalších měsíců ale přetrvává. Pro letošní rok odhadujeme, že se hrubý domácí produkt sníží meziročně o 1,1 %.

Petr Gapko, analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.