Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Ekonomika ve třetím čtvrtletí razantně zpomalila

Ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila více, než se původně očekávalo. Hrubý domácí produkt rostl meziročně podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu pouhými 1,2 % po revidovaném růstu 2,0 % ve druhém čtvrtletí. Meziměsíčně ekonomika již dokonce poklesla o 0,1 %. Inflace v listopadu meziměsíčně vrostla o 0,4 % a meziročně zrychlila tempo růstu o 0,2 procentního bodu na 2,5 % (komentář GE Money Bank)

Ze struktury vyplývá, že meziroční ekonomický růst je tvořen pouze zahraničním obchodem. Ostatní složky HDP zůstávají v útlumu. V kontextu ostatních údajů, které plynou z reálné ekonomiky, se dá očekávat, že jejich negativní příspěvek se bude dále prohlubovat. Motorem růstu tak zůstává pouze vývoz, který stále těží ze slušné zahraniční poptávky a částečně mu nyní pomáhá i slabší kurz koruny. To by mohlo vydržet ještě několik měsíců. Přesto tento článek v budoucnu pravděpodobně také dlouho neodolá zhoršené ekonomické situaci zahraničních obchodních partnerů. 

Meziměsíční růst spotřebitelských cen byl v listopadu způsoben především díky dražším potravinám. Do nich prodejci postupně propisují očekávané zvýšení dolní sazby DPH.  Jinak řečeno za dražšími potravinami v současné době nestojí vyšší poptávka (to dokazují i čísla z maloobchodních prodejů). Stejně tak ani z nabídkové strany neplynou výrazné inflační tlaky, kromě zvyšování cen za energie. Jediným silným inflačním faktorem tak zůstává slabý kurz koruny.

Negativní zprávou je také postupné zvyšování cen těch složek spotřebního koše, které mají v rozpočtu domácností nejvyšší váhu. Pokud by tento trend byl výrazněji zachován i v budoucnu, bude to další brzda spotřebitelské poptávky a ekonomického růstu.

Peter Gapko. makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.