Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Ekonomika rostla v prvním čtvrtletí nejrychleji od roku 2008

Makro 01.07.2014 | 15:18 0 Komentářů

Česká ekonomika vytvořila v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu o 2,9 % více hrubého domácího produktu než o rok dříve. Ukázal to Český statistický úřad.

Konečná, běžná revize vylepšila růst české ekonomiky o 0,4 procentního bodu, a to jak v meziročním, tak mezičtvrtletním srovnání. Lépe se dařilo zahraničnímu obchodu a investicím, i domácnosti utrácely více.

Co bude dál? Duben dopadl pro průmyslové podniky i maloobchod příznivě, solidní čísla by mohly ukázat i květnové statistiky, byť od obou oblastí ekonomiky čekáme zpomalení. Nicméně červen vypadá minimálně v předstihových ukazatelích zase o trochu hůře a české ekonomika, stejně jako její zahraniční obchodní partneři, proto v druhém čtvrtletí s největší pravděpodobností ztratí na růstové dynamice, kterou jsme viděli v prvních třech měsících.

Nákupní manažeři v červnu nebyli přílišnými optimisty a jejich hodnocení provozních podmínek ve zpracovatelském sektoru se co do míry růstu zhoršilo (index klesl z květnových 57,3 bodu na 54,7 bodu). Zásadně zpomalil růst nových zakázek, kde negativní roli sehrála především zahraniční poptávka. Podobného zhoršení se dočkaly i ostatní sledované oblasti. I přes to, celkové hodnocení podmínek zůstává stále na slušné úrovni a celkový ekonomický výhled tak zatím ve světle nejnovějších dat neutrpěl zásadní ránu. Domácí ekonomika by tak mohla letos přidat lehce více než 2,5 %, čímž by se konečně podívala nad úroveň roku 2008.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.