Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Ekonomika rostla pomaleji, než dosud odhadovali statistici

Investice 01.04.2014 | 09:30 0 Komentářů

HDP ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o 1,2 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta.

Ekonomika rostla pomaleji, než dosud odhadovali statistici

Praha – Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla mírně pomaleji, než byl dosavadní odhad. Hrubý domácí produkt meziročně stoupl o 1,2 procenta a proti předchozím třem měsícům se zvýšil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok ekonomika klesla o 0,9 procenta, což je potvrzení předchozího odhadu. Zpřesněné informace dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Podle předchozího odhadu z 6. března v posledním loňském čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o 1,9 procenta. Minulý odhad výrazně zlepšil původně uváděné výsledky, analytici ale tehdy upozornili, že překvapivě dobrý výsledek je zkreslen jednorázovými položkami, jako bylo předzásobení tabákovými výrobky před letošním zvýšením spotřebních daní.

Loňský vývoj poptávky byl podle ČSÚ podobně jako o rok dřív negativně poznamenán především poklesem investic do fixního kapitálu celkem o 3,6 procenta. „V posledním loňském čtvrtletí sice tvorba hrubého fixního kapitálu meziročně i mezičtvrtletně vzrostla, ve srovnání s prvním čtvrtletím 2008, kdy kulminovala, však byla o více než 20 procent nižší,“ uvedli statistici.

Po stagnaci poptávky v první polovině roku ji ve druhém pololetí podpořil růst výdajů domácností i vládních institucí. Domácnosti zaplatily loni meziročně více zejména za bydlení včetně energií, dopravu a dopravní prostředky, odívání, telekomunikace a za pojištění. Poklesly naopak výdaje hlavně za potraviny, rekreace a nábytek. Příspěvek zahraničního obchodu zbožím k celkové poptávce byl téměř neutrální.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.