Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Ekonomika ČR loni sice vzrostla, ale technicky je ale v recesi

Investice 15.02.2012 | 12:38 0 Komentářů

Loni česká ekonomika meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 0,5 procenta. Naopak HDP mezičtvrtletně klesl o 0,3 procenta a Česko se tak technicky ocitlo v recesi, protože HDP se snížil dvě čtvrtletí po sobě.

Údaje vyplývají z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s rokem 2010 česká ekonomika zpomalila růst, v průběhu roku postupně ztrácela na tempu. Předloni HDP vzrostl o 2,2 procenta. Ekonomové však s růstem nepočítají.

Silnějšímu snížení výkonu ekonomiky bránil v druhé polovině roku především vývoz, který dokázal soustavně převyšovat hodnotu dováženého zboží. Jinak tomu nebylo ani v posledním čtvrtletí roku 2011. Spotřeba domácností po krátkém zlepšení na začátku roku ochladla v důsledku zvýšené nejistoty. Snížení domácí poptávky a postupně i zahraničního zájmu o české výrobky tlačily na zpomalování produkce a omezování investic firem. Využití výrobních kapacit se snižuje a tak není důvod pro jejich rozšiřování. Výdaje vlády v důsledku udržení fiskální disciplíny taktéž nemohly dostatečně podporovat ekonomický růst.

Předstihové indikátory naznačují, že ekonomice se nebude dařit ani v prvním čtvrtletí letošního roku. Jiskřičkou naděje jsou v tuto chvíli některá data z Německa. Ačkoliv tamější průmysl zaznamenal silný pokles, údaje o nových objednávkách zatím naznačují minimálně stabilizaci současné situace v následujícím období. Navíc se na trhy postupně vrací důvěra, což ukázal i německý ZEW index.

Za celý rok 2011 vzrostl hrubý domácí produkt o 1,7 % po 2,6 % v roce 2010. To je mírně pod našimi odhady. V letošním roce by měla ekonomika dosáhnout na růst kolem kladné či záporné nuly,“ komentuje Petr Gapka makro-analytik GE Money Bank.

Zdroj: ČTK, GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.