Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Ekonomický stimulační plán v USA

Sněmovna Representantů schválila ve středu 28. ledna 2009 ekonomický stimulační plán ve výši 819 miliard USD. Plán má snížit daně fyzickým osobám a firmám, poskytnout miliardy dolarů na infrastrukturní projekty, pomoc jednotlivým státům v jejich rozpočtech a poskytnout pomoc a úlevy pro ty, kteří v souvislosti s krizí ztratili zaměstnání, nebo bydlení. (A. Kohút, Capital Partners)

Pro plán hlasovalo 244, proti 188 kongresmanů, a hlasování bylo velmi stranické. Všichni republikáni (176) a 12 demokratů byli proti. Všichni ostatní demokraté plán schválili.

Plán teď míří do Senátu, kde mají efektivní většinu demokraté (58 – 41). Cílem je projednat jej a schválit do poloviny února. Senát pravděpodobně navrhne navýšení daňové podpory na 342 mld. USD. Daňové úpravy se mají týkat rodin se středně velkými příjmy a osvobodit je od placení minimálních daní z příjmů na dobu 1 roku.

Kongresem schválený plán zahrnuje 275 mld. USD v oblasti daňových úlev a 523 mld. USD přímých výdajů na oživení americké ekonomiky v letošním a příštím roce.

Plán zahrnuje tyto oblasti:

Daňové úlevy                         275 mld. USD

Pomoc v nezaměstnanosti     120 mld. USD

Infrastruktura                        104 mld. USD    (dálnice, renovace škol, informační technologie ve zdravotnictví, dopravní projekty, vodohospodářství, obranné výdaje, komunikační technologie)

Pomoc lokálním vládám        217 mld. USD  

Energetické projekty            59,5 mld. USD    (vč. nových rozvodných sítí, obnovitelných zdrojů)

Lidský kapitál                       54,6 mld. USD

Plán obsahuje jakousi kompenzaci, či osvobození od zaměstnanecké daně z prvních 500 USD. Nezaměstnaným pomůže v oblasti zdravotní péče a potravin.

Kongresový rozpočtový výbor odhaduje, že v úterý přijatý stimulační plán pomůže růstu ekonomiky o 1,3 – 3,6 % v letošním roce, a v rozmezí 1,2 – 3,5 % v příštím roce.

Zdroj:
Capital Partners

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.