Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Ekonomický sentiment: Na všech frontách zlepšení

Investice 24.09.2013 | 13:28 0 Komentářů

Nálada v ekonomice měřená souhrnným ukazatelem ekonomického sentimentu vzrostla v září podle českého statistického úřadu o 3,2 bodu na 1,2 bodu. To je nejlepší hodnota od března minulého roku. Důvěra se zlepšila jak u podnikatelů, tak spotřebitelů. (Komentář GE Money Bank)

Nálada mezi průmyslníky v srpnu pouze stagnovala, září ale přineslo příjemné zlepšení, zvýšení z –7,7 bodu na –3,3 bodu. Podnikatelé v průmyslu lépe hodnotili jak svoji současnou ekonomickou situaci, tak úroveň poptávky.  Ta v září sice byla ještě s největší pravděpodobností pro větší část podniků nízká spíše než než vysoká (ukazatel zůstal stejně jako v předchozích měsících záporný), i tak se jedná o další malý krůček kupředu. Navíc v srpnu (zářijová detailní čísla nejsou ještě známa) bylo očekávání ohledně budoucích zakázek pozitivní. Výroba by měla pokračovat v pozvolném růstu, nicméně zatím bez potřeby náboru nových pracovníků. Výsledkem by měl být růst produktivity.

I ostatní podnikatelé v září dokázali najít důvody pro zmírnění pesimismu (stavebnictví), či navýšení optimismu (obchod, služby). Nejlepší je ale pohled na spotřebitele, který posunul laťku nálady na novou úroveň. Ta je nyní na –14 bodech, což je o 2,3 b lepší výsledek než v srpnu. Dopomohlo k tomu především snížení obav o vlastní finanční situaci. 

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.