Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

EK: Česká ekonomika letos zpomalí, poroste ale rychleji než průměr EU

Makro 04.02.2016 | 12:55 0 Komentářů

Evropská komise pro letošní rok pro českou ekonomiku očekává zpomalení tempa růstu HDP a setrvání inflace na nízkých úrovních. Růst HDP zpomalí zejména vlivem nižšího přílivu prostředků z fondů Evropské unie, což bude mít za následek nižší růst investičních výdajů v české ekonomice (Evropská komise dokonce pro rok 2016 očekává, že se investiční výdaje nezvýší vůbec).

Inflaci budou na nízkých úrovních držet ceny ropy a obecně ceny komodit: jak Evropská komise konstatuje, hospodářských růst a z něho pramenící vývoj na trhu práce by v české ekonomice sám o sobě vedl k nárůstu inflačních tlaků, ceny komodit ale představují výraznou protiváhu. Spotřeba domácností poroste i nadále solidním tempem s tím, jak se v české ekonomice bude dále snižovat nezaměstnanost a zrychlí se růst mezd.

Evropská komise očekává pro letošní rok růst HDP České republiky na úrovni 2,3 % a průměrnou inflaci 0,4 %. Pro srovnání, naše aktuální prognóza pro rok 2016 počítá s růstem HDP 2,2 % a průměrnou inflací 0,6 %. Letos se tedy nezopakuje superlativní růst HDP z roku 2015, jenž je odhadován v oblasti 4,5 %. To ale není překvapení: letos se totiž nebude opakovat silný příliv prostředků z fondů Evropské unie, jenž byl v roce 2015 velmi silný z důvodu poslední možnosti čerpat peníze alokované do programového období 2007–2013. Po velmi silné expanzi investičních výdajů, jež byla v roce 2015 tažena právě prostředky z fondů EU, dojde letos ke zpomalení růstu investičních výdajů, Evropská komise dokonce ve své prognóze počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací těchto výdajů na jejich loňské úrovni. I nadále si naopak povede dobře spotřeba domácností, jež je živena příznivým vývojem na trhu práce, nízkou inflací a též nízkými úrovněmi úroků na úvěry a půjčky.

Celkově vzato: prognóza Evropské komise nepřináší pro letošní rok žádné překvapení. To je ale vlastně dobrá zpráva: česká ekonomika totiž loni prožila velmi úspěšný rok a řada pozitivní trendů bude pokračovat i v roce 2016.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.