Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Egyptská továrna pomohla Pegasu. Rostou mu prodeje i zisk

Investice 27.11.2014 | 09:45 0 Komentářů

Textilka za tři čtvrtletí roku 2014 více než zdvojnásobila čistý zisk na více jak půl miliardy korun.

Egyptská továrna pomohla Pegasu. Rostou mu prodeje i zisk

Znojmo – Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zvýšil ve 3. čtvrtletí meziročně výnosy o 26 procent na 60,4 milionu eur (1,7 mld korun). Od začátku roku se výnosy zvýšily o 18 procent na 171,8 milionu eur (4,7 mld korun). Důvodem jsou vyšší prodeje díky produkci nové linky v Egyptě, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společností Ondřej Kouřil.

Čistý zisk se zvýšil více než dvojnásobně na 19,5 milionu eur (538 mil. Kč).  O 22 procent za první tři čtvrtletí pak rostl ukazatel EBIDTA, tedy provozní zisk před započtením úroků, odpisů a před zdaněním. Dosáhl 34,1 milionu eur (940 mil. Kč).

Snižování zásob na skladě

„Ve třetím čtvrtletí jsme dosáhli velmi dobrých výsledků. V ukazateli EBITDA jsme se téměř vyrovnali prvnímu čtvrtletí, důvody jsou analogické jako na počátku roku. Stojí za nimi přínos nové egyptské linky, která od ledna funguje v běžném režimu komerční produkce. Výrazně se nám podařilo snížit také skladové zásoby,“ uvedl generální ředitel František Řezáč.

Ve třetím čtvrtletí společnost také pokračovala ve zvyšování podílu technologicky vyspělých produktů na celkových tržbách. Řezáč zmínil i nepříznivý vývoj cen polymerů, který zmírnil růst ekonomických ukazatelů.

Zastavení rostoucího dluhu   

Minulý týden také společnost ukončila emisi dluhopisů za 2,5 miliardy korun s pevným ročním úrokovým výnosem 2,85 procenta. Pro společnost jde o alternativu střednědobého financování, která má zabránit zvyšování dluhu. Výnosem z emise chce splácet bankovní půjčky. Zájem investorů podle Řezáče předčil očekávání.
    
Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku, v Česku má výrobní závody ve Znojmě a v Bučovicích. Zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají pro hygienické prostředky, uplatní se ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.