Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Efekt účtenkové loterie? Výběr DPH na Slovensku neroste

Investice 12.05.2014 | 14:47 0 Komentářů

Podle údajů slovenského ministerstva financí přidá účtenková loterie k vybranému DPH zhruba 0,17 procenta.

Efekt účtenkové loterie? Výběr DPH na Slovensku neroste

Bratislava – Účtenková loterie, kterou Slovensko spustilo loni na podzim ve snaze omezit daňové úniky, pomáhá zvýšit příjmy státu pouze nepatrně. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo slovenské ministerstvo financí.

Soutěží o finanční a věcné ceny vláda premiéra Roberta Fica motivuje Slováky, aby při každém nákupu žádali od podnikatelů doklad z registračních pokladen. Z přiznaných tržeb pak podnikatelé musejí odvádět daně. Zavedení účtenkové loterie po vzoru Slovenska plánuje i česká vláda.

„Možný pozitivní vliv loterie na roční výnos daně z přidané hodnoty na základě údajů z roku 2013 je sedm až osm milionů eur,“ uvedlo slovenské ministerstvo financí v dokumentu o vývoji veřejných financí. Přínos loterie do příjmů státu je tak zanedbatelný; loni Slovensko vybralo na dani z přidané hodnoty (DPH) 4,74 miliardy eur. Dodatečný výnos z účtenkové loterie tedy dosahuje zhruba úrovně 0,17 procenta.

59 milionů účtenek

Ministerstvo financí uvedlo, že loterie má zvýšit daňové příjmy zejména od menších podnikatelů v oblasti obchodu a restauračních služeb. Také u této skupiny podnikatelů se podle dřívějších daňových kontrol vyskytly případy, že zaměstnanci nezaevidovali tržbu v elektronické registrační pokladně, jejichž používání je na Slovensku povinné už léta.

Představitelé slovenské vlády účtenkovou loterii dlouhodobě označují za úspěšný projekt. Na pětimilionovém Slovensku se do ní zapojilo na 450 tisíc lidí, kteří za zhruba sedm měsíců od spuštění soutěže zaregistrovali do loterie téměř 59 milionů účtenek. Loterie má úřadům rovněž pomoci odhalit falešné registrační pokladny, které nejsou evidovány na daňových úřadech.

Kromě účtenkové loterie Slovensko zavedlo několik opatření, kterými chce potírat daňové podvody s DPH. Omezení úniků na DPH si stát slibuje například od křížové kontroly faktur, kterou země zavedla na začátku letošního roku. Podnikatelé tak musejí vypisovat výkazy o obchodních transakcích se svými obchodními partnery; na základě těchto dokumentů pak daňoví kontroloři dokážou rychleji odhalit podezřelé obchody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.