Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

ECB vysvětlí, jak bude pumpovat do ekonomiky peníze

BankyInvestice 05.03.2015 | 11:15 0 Komentářů

Euro včera oslabilo na jedenáctiletá minima. To vše v předvečer zasedání, na kterém mají centrální bankéři ve Frankfurtu odkrýt, jak přesně budou pumpovat do ekonomiky peníze.

Nový mega-plán počítá s tím, že počínaje tímto měsícem ECB začne z trhů skupovat cenné papíry v hodnotě 60 mld. euro měsíčně (státní dluhopisy zhruba za 50 mld.). Program má trvat minimálně do září 2016 a je otázkou, zda ECB sežene na trhu dost hráčů, kteří budou chtít dluhopisy ze svých portfolií prodávat.

Když poprvé začal s kvantitativním uvolňováním americký Fed, měl přísun nových dluhopisů zajištěn – deficit veřejných financí USA se tou dobou pohyboval okolo 10 % HDP. Eurozóna v roce 2015 dosáhne pravděpodobně deficitu okolo 2 % HDP a země jako Německo dokonce cílují rozpočtový přebytek. Na těchto trzích nemusí chtít investoři jednoduše prodávat „drahé dluhopisy“ ze svých bilancí.

Dluhopisy potřebuje finanční sektor z čistě regulatorních důvodů (kapitál, likvidita). Pokud připustíme, že jich má v tuto chvíli nadbytek, zůstává na stole stále otázka, co by banky dělaly s penězi za prodané dluhopisy? V ideálním případě by je použily na úvěry soukromému sektoru, ve kterých by se jim prostředky lépe zhodnotily. Problém je, že zájem podniků o úvěry je stále velice nízký. Pokud banky nedokáží peníze půjčit firmám a domácnostem, mohou je uložit u ECB za –20 bps. Pak je otázkou, proč si radši nenechat v bilancích vládní dluhopisy. Vzlášť, pokud je banky nakoupily v době vyšších výnosů a vedou je v účetním režimu, který je nenutí přehodnocovat je podle tržníh pohybů cen (držba do splatnosti).

ECB tak v průběhu času může mít problém se sháněním vládních dluhopisů do své bilance. Její nadějí je, že se do té doby ještě vylepší hospodářské vyhlídky eurozóny a začnou růst úvěry – pak pro banky budou vládní dluhopisy opět přebytečným zbožím na skladě.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.