Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

ECB už víc pomáhat nebude

Investice 08.03.2012 | 10:55 0 Komentářů

Dnes v hlavních rolích nekončící euro-detektivky vystoupí ECB se svým pravidelným zasedáním a Athény, které večer oznámí, kolik soukromých investorů jim “dobrovolně” odpustí dluh. (Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny)

Po dvojici tříletých repo-operací (LTRO) bude šéf ECB Mario Draghi pravděpodobně hýřit spokojeností. ECB bankám na tři roky půjčila přes jeden bilión eur a to začíná být na trzích rychle cítit. Bankám se obnovil přístup k penězům z trhu, sazby na mezi-bankovním trhu vytrvale klesají a akcie bank letí vzhůru. Dostatek hotovosti, podle očekávání ECB a navzdory skepsi velké části trhu, nakonec banky přinutil k vyšším nákupům vládních dluhopisů. Španělské a italské banky zaznamenaly v lednu rekordní nárůst nákupů vládních dluhopisů, to zklidnilo napětí na velkých periferiích a umožnilo ECB utlumit přímé intervence na jejich trzích. Na druhé straně navzdory úspěchu LTRO je každému jasné, že ECB pouze záplatuje hlubší problémy ve fungování měnové Unie. Mario Draghi a především vlivné německé křídlo v ECB to budou chtít trhům znovu připomenout, pravděpodobně tím, že zdůrazní dočasnost všech mimořádných operací, vyloučí v dohledné době další akce (nová LTRO, rozvolňování požadavků na kolaterál) a hodí míč na stranu politiků.

ECB může pomoci s nedostatkem likvidity a tlumením napětí na trzích, problémy v rozevírání nůžek mezi konkurenceschopností jihu a severu nebo problémy ne-solventních zemí (Řecko, Portugalsko) ale padají na hlavu politiků. Uvidíme to již dnes večer, kdy Řekové oznámí, jaké procento soukromých věřitelů jim dobrovolně odpustí část dluhu. I když podle posledních zpráv již 60 % investorů dobrovolně kývlo na odepsání dluhu, zajistit požadovanou 95%ní účast se podaří jen velice těžko. Pak budeme krůček od spuštění CDS kontraktů (pojištění proti bankrotu) upsaných na řecký dluh…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.