Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat?

ECB dnes oficiálně nastartuje velkou revizi měnové politiky, která pravděpodobně bude trvat až do konce roku 2020. Dnes bude ovšem trhy zajímat především celkový záběr chystané revize. Podle našeho názoru bude mít skutečně široký záběr a bude řešit hned několik velkých otázek.
Za prvé půjde o vyjasnění definice inflačního cíle. V posledních měsících éry Maria Draghiho začala ECB otevřeně mluvit o symetrickém inflačním závazku (tj. vysoká inflace je úplně stejně špatná jako nízká). Ne všichni možná byli tak přesvědčení o vhodnosti změny jako šéf ECB Draghi.
Za druhé, řada kritiků ECB i členů bankovní rady upozorňuje na vedlejší efekty nekonvenčních měnově-politických nástrojů. Záporné úrokové sazby se mohou kupříkladu podepsat na ziskovosti finančního sektoru a vést jeho účastníky k nezdravému riskování, které časem může podkopat finanční stabilitu. ECB se proto pravděpodobně zaměří na detailní analýzu vedlejších efektů konkrétních měnově-politických nástrojů.


Za třetí, novým tématem Christine Lagardeové je zelená politika. Ráda by prozkoumala možnosti boje proti klimatu přes zelenou politiku. Je ovšem těžko představitelné, že by ECB výrazněji přesměrovala kupříkladu program QE tak, aby skrze nákupy aktiv podporovala zelené projekty. Takových aktiv je jednak málo a současně nedává velký smysl, aby se ECB rozptylovala jinými cíli, když se jí v posledních letech příliš nedaří plnit ten hlavní (dostat inflaci do blízkosti 2% cíle).
A v neposlední řadě se revize měnové politiky asi zaměří na procedurální změny. Christina Lagardeová mluvila o tom, že by chtěla být více konsensuální a transparentní než její předchůdce. Nastavit rozhodovací procesy více transparentně ovšem může být v případě ECB ošidné, zvlášť pokud by změna měla odkrýt a poukázat na národnostní rozdíly v hlasování.

Kromě připravované revize bude v centru pozornosti na dnešním zasedání především tón doprovodného komentáře. Od prosincového setkání se vylepšila řada předstihových indikátorů a krátké tržní sazby v eurozóně šly vzhůru. ECB by jejich pohyb vzhůru de facto posvětila, pokud by doprovodný komentář vzhledem k rizikům přepsala do lehce optimističtějšího tónu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.