Středa 03. března. Svátek má Kamil.

ECB snížila úroky jen o čtvrt procenta

Evropská centrální banka potvrdila svůj konzervativní přístup k měnové politice a navzdory očekávání půlprocentního pohybu směrem dolů snížila úroky o čtvrt procenta.

Od loňského října přitom ECB snižovala úroky minimálně o 0,5 % a jednou dokonce o třičtvrtě procenta. Podle prezidenta ECB Tricheta sice není současných 1,25 % spodní hranicí, očekávají se však pouze další čtvrtprocentní snižování.  

V souvislosti s rekordně nízkými úroky a přibližování se nulové hranici přicházejí na řadu také nestandardní nástroje měnové politiky, z nichž některé podle Tricheta už ECB přijala a další zatím nespecifikovala. Může jít o prodloužení splatnosti pro likviditu dodávanou ECB (momentálně je maximem 6 měsíců) nebo o nějakou formu kvantitativního uvolňování (například odkup podnikových dluhopisů).

Trichet připustil, že inflace může dosáhnout negativních hodnot, za typickou deflaci to považovat nelze a rizika jsou podle něj vyvážená. Na nečekaný pokles sazeb reagovaly dluhopisy růstem cen a euro přidalo k dolaru 0,9% a posunulo se na 1,345 USD/EUR.

Zdroj: Česká spořitelna, Atlantik FT