Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

ECB snížila úrokové sazby na historické minimum

Evropská centrální banka (ECB) dnes snížila hlavní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Ze 2,50 % na dvě procenta. Úroky se tak ocitly na úrovni let 2003 a 2005. (Aktualizace)

Za důvody, které přiměly ECB snížit úrokové sazby, lze považovat především prohlubující se recese v zemích eurozóny a rychlý pokles inflace. Aktuální půlprocentní snížení sazeb proběhlo v souladu s očekáváními analytiků, přičemž část ekonomů očekává ještě další uvolnění měnové politiky, kdy by měly úrokové sazby klesnout až na 1,5 %.

Komentář Pavla Sklenáře, hlavního ekonoma společnosti Atlantik FT: Prezident Trichet na tiskové konferenci uvedl, že pro dnešní rozhodnutí vzaly v úvahu nejen dosavadní snížení inflačních rizik, ale i očekávání, že proces poklesu inflace bude pokračovat v následujících měsících. Projevuje se propad cen komodit (ropa), zvýšená základna předchozího roku a zpomalující globální i domácí ekonomika, která by měla dále dál pokračovat v oslabování. Prezident ECB apeloval na zachování obezřetnosti při rozhodování o ohromných fiskálních impulsů do ekonomiky.

Další vývoj úrokových sazeb zůstává otevřen a nelze vyloučit další uvolnění měnové politiky postupně během roku o 25-75 bps. Na druhou stranu prezident Trichet opakovaně naznačoval, že další prudké uvolnění měnové politiky jako FED aktuálně ECB neplánuje. Zdůraznil, že současná hodnota sazeb ECB je historické minimum. Trichet také prohlásil, že by ECB nerada sebe dostala do pasti likvidity (a liquidity trap) – což je bod, kde měnová politika přestává být účinná kvůli nízkým úrokovým sazbám. K inflaci Trichet poznamenal, že krátkodobě inflace zůstane volatilní, ale střednědobě ECB očekává inflaci v rámci své definici cenové stability.

Finanční trhy přešly rozhodnutí ECB bez výraznější reakce. Euro k dolaru oscilovalo v pásmu 1,31-1,32 USD/EUR. Výnosy na dluhopisovém trhu po tiskové konferenci mírně poklesly, ale tento vývoj se ukázal jako krátkodobý výkyv.

Zdroj: Patria Online, ČTK, Atlantik FT


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.