Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

ECB se snaží podpořit bankovní a finanční systém

Vývoj ekonomiky 12.03.2020 | 20:01 0 Komentářů
ECB dnes v pokračující panice na finančních trzích, které trpí šířící se nákazou koronaviru a obavami z toho, jak vládami oznamovaná restriktivní opatření dopadnou na dotčené ekonomiky, rozhodla zejména pomoci finančnímu a bankovnímu sektoru. Tomu by nijak nepomohlo snížení úrokových sazeb, naopak. Navíc prostor pro snížení úrokových sazeb v případě ECB je hodně limitovaný a situace zatím není tak vážná, aby centrální banka tento prostor již dnes využila.

Logicky dává smysl v současných turbulencích na finančních trzích extrémní nejistoty zabránit tomu, aby přestaly fungovat finanční trhy. ECB tak rozhodla posílit likviditu systému prostřednictvím nového programu TLTROIII za velmi příznivých úrokových podmínek. Navýšen celkem o 120mld EUR (do konce letošního roku) je objem určený na program odkupu aktiv. Bankám pak uleví dočasné snížení nároků na kapitál, dokud nebude situace kolem koronaviru vyřešena.
Kurz eura reagoval na rozhodnutí centrální banky zvýšenou volatilitou, ve výsledku na uvolnění měnových podmínek doplatilo euro pouze nepatrně.
Jan Vejmělek
Hlavní ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.