Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

ECB propásla šanci předběhnout trh, ČNB zlepšuje odhad růstu

Investice 07.02.2014 | 10:44 0 Komentářů

ECB se včera nakonec rozhodla stát na místě a vyčkávat se založenýma rukama na další vývoj v evropské ekonomice. President Draghi přiznal, že eurozóna prochází dlouhým obdobím supernízké inflace. Nižší inflace zatím ale není důvodem k další akci, a to nehledě na předešlá varování, že ECB bude na podstřelování inflačního cíle citlivá. (Komentář Ery)

Hlavním argumentem, proč v tuto chvíli nic nedělat, je podle Maria Draghiho vysoká nejistota ohledně vývoje v nadcházejících měsících. Co je jejím zdrojem? Podle Maria Draghiho nejistý výsledek HDP za čtvrtý kvartál, příprava bank na zátěžové testy, nejistý dopad krize na rozvíjejících se trzích a v neposlední řadě především nová březnová prognóza. Ta poprvé ukáže inflační prognózu i na rok 2016. Pokud i v roce 2016 zůstane podle prognózy inflace hluboko pod cílem (odhad na 2014 a 2015 je zatím 1,1 % a 1,3 %), bude ECB nakonec těžko vysvětlovat další přešlapování na místě. Zvlášť pokud mezi tím její váhání posílí euro na úrovně, které budou ohrožovat křehké exportem tažené oživení.

To Česká národní banka již od konce minulého roku aktivně bojuje proti nízké inflaci kurzovými intervencemi. Včera zveřejněná prognóze ještě zesílila růstová očekávání pro tento rok (na 2,2 %), což je podle našeho názoru až příliš optimistické. ČNB také čeká o něco vyšší inflaci a nečeká na začátku roku její propad pod nulu. Celkově tak prognóza vyznívá ve prospěch stabilního kurzového cíle na úrovni 27,00 EUR/CZK pro celý rok 2014 a možný exit z režimu na začátku roku 2015.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.