CZK/€ 24.740 +0,06%

CZK/$ 23.522 +0,45%

CZK/£ 28.619 -0,07%

CZK/CHF 24.728 +1,01%

09. 06. 2022

0 komentářů

ECB potvrdila, že v červenci začne zvyšovat úrokové sazby

 

ECB dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni a potvrdila, že k 1. červenci ukončí program nákupu aktiv (APP). Na příštím zasedání 21. července také pravděpodobně zahájí cyklus zvyšování úrokových sazeb, a to „hikem“ o 25 bb. Pokračovat v tom bude i v září, k čemuž ECB navíc dodává, že by se mohlo jednat i o větší krok než standardních 25 bb, v případě že data budou potvrzovat současný výhled. 

Trend postupného utahování měnové politiky by měl dle prohlášení centrální banky pokračovat i poté. Zveřejněna byla také nová prognóza ECB, která pro letošní rok přináší revizi inflace z předchozích 5,1 % na 6,8 %, naopak ekonomický růst eurozóny byl v letošním i příštím roce snížen. I tak ale na tiskové konferenci prezidentka Lagardeová uvedla, že rizika inflační prognózy jsou stále vychýlena směrem vzhůru. Vesměs očekávaným závěrům dnešního zasedání odpovídala i poměrně mírná reakce trhů. Euro odpoledne k americkému dolaru ztrácelo zhruba 0,6 % (1,065 USD/EUR), přestože eurová tržní výnosová křivka vzrostla o přibližně 5-12 bb, zatímco americké sazby se zvýšily zhruba v polovičním rozsahu. Trhy k dnešnímu odpoledni očekávaly na letošních čtyřech zbývajících zasedáních ECB růst úrokových sazeb v souhrnu o téměř 1,5 pb.

Nová bankovní rada ČNB zatím na trh uklidnění nepřinesla. Koruna včera svůj mírný zisk, který inkasovala po jmenování nových tuzemských centrálních bankéřů, nakonec neudržela, když se vrátila do blízkosti 24,70 CZK/EUR a poblíž této úrovně se obchodovala i po celý dnešní den. Minimální výkyvy kurzu zřejmě souvisí s přetrvávající přítomností ČNB na trhu. Stále se totiž nedá hovořit o ústupu nejistoty. Nejen, že neznáme konkrétní plány nových členů bankovní rady na boj s inflací, nová data navíc celkově vyznívají opět o něco více proinflačně, než bylo očekáváno, což by volalo po výraznější reakci ČNB. Tu by se zprvu rada v novém složení mohla vzhledem k opatrnější většině zdráhat doručit. I proto zřejmě finanční trhy začaly zaceňovat výraznější nárůst domácích měnověpolitických sazeb pro červnové zasedání, které bude poslední v současném „jestřábím“ složení bankovní rady. Zároveň dochází k posunu prvního očekávaného snížení sazeb do druhého čtvrtletí 2023. Dnes odpoledne trhy většinově očekávaly na červnovém zasedání nárůst základní sazby ČNB o více než jeden procentní bod. Potenciál sázky ještě zvýšit má zítřejší zveřejnění spotřebitelských cen za květen, které podle nás pokračovaly ve výrazném meziměsíčním růstu (o 1,4 %). V meziročním vyjádření očekáváme, že inflace vystoupala až na 15,5 %.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.