Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

ECB nakupuje dluhopisy Portugalska

Evropská centrální banka dnes nakupovala portugalské státní dluhopisy, jejichž výnosy rostou na rekordní hodnoty. ECB tak chce zmenšit tlak na zemi, která pravděpodobně bude muset akceptovat finanční pomoc od EU a MMF.

Podle obchodníků s dluhopisy nakupuje ECB všechny dluhopisy, které jsou na prodej. Výnosy cenných papírů vzrostly až k 7,16 procentům, pak se vrátili na sedm procent. Evropští bankéři tak pravděpodobně chtějí omezit tlak, který prý Německo, Francie a jiné země eurozóny na Portugalsko vyvíjejí. Mohlo by se tak podle nich zabránit dalšímu šíření krize, kterou nastartovalo Řecko a dostalo se do ní také Irsko.

Podle analytiků však ani nákupy dluhopisů, které odsouvají možné problémy země do budoucna, neodvrátí nutnost pomocného balíku od EU a MMF pro zadluženou zemi. Ten by mohl činit 50 až 100 miliard eur a bylo by jej potřeba, pokud by Portugalsko bylo nuceno nadále zvyšovat výnosy svých dluhopisů. Středeční aukce víceletých státních dluhopisů Portugalska pak podle analytiků bude mít dopad na čtvrteční aukci dluhopisů Španělska a Itálie, které rovněž patří mezi ohrožené země.

Zdroj: Patria, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.