Úterý 26. května. Svátek má Filip.

ECB – konec kvantitativního uvolňování se blíží

Banky 06.09.2017 | 13:30 0 Komentářů

Ve čtvrtek zasedá ECB a je to právě to zasedání, o kterém jsem se počátkem letošního roku domníval, že přinese jasné ohlášení začátku konce kvantitativního uvolňování. Nyní už to tak nevypadá, něco k věci by ale ECB říct mohla – a měla. Proč a co?

Zaprvé, po tomto zasedání následují letos už jen dvě další (26. 10. a 14. 12.) a stávající program odkupu aktiv platí právě do prosince. Nechat si všechny informace ohledně dalšího postupu až na prosincové zasedání by bylo hodně riskantní, protože v prostředí menší předvánoční likvidity by mohlo dojít k mnohem výraznějším pohybům, než je odůvodnitelné.  Zadruhé, pomalu ubývá kvalitních dluhopisů ke koupi, a i když ECB opakuje, že s nedostatkem aktiv by si poradila, proč to lámat přes koleno, když to není nutné? Pokračuje totiž – a to je zatřetí, růst ekonomiky, a to solidním, byť neurychlujícím tempem (0,6 % q/q ve druhém i v prvním čtvrtletí). To jistě dodává munici jestřábům ze Severu (Německo, Nizozemí) k tomu, aby donutili Radu guvernérů ECB s bezprecedentně uvolněnou měnovou politikou něco konečně udělat.  A začtvrté, ticho Draghiho k posilování eura indikuje, že centrální banka si je celkem jistá, že doping v podobě kvantitativního uvolňování již ekonomika nepotřebuje.

Co se tedy ve čtvrtek stane? ECB dle mého ze zápisu odstraní zmínku o tom, že bude-li to potřeba, je „připravena rozšířit program odkupu aktiv co do délky či objemu“, která se tam vyskytuje již léta. A aby to pro trh nebyl takový šok, zazní, že sazby zůstanou na stávajících úrovních velmi, velmi dlouho (což, jak indikují futures, trh stejně ví), a Draghi vystoupí proti euru.  Bude to stačit na jeho zatlačení hlouběji pod 1,20? Uvidíme, ale kdybych si měl vsadit, spíše ne.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.