Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Dvouciferný růst leasingu i spotřebitelských úvěrů za rok 2007

Banky Daniel Kuchta 05.03.2008 | 09:57 0 Komentářů

Podle České leasingové a finanční asociace (ČLFA) zaznamenal nebankovní finanční sektor v minulém roce výrazný růst.

Finanční služby poskytované investorům i spotřebitelům nebankovními finančními institucemi loni zaznamenaly výrazný nárůst. Leasing strojů, zařízení a dopravních prostředků rostl o 14,9 %, což je první dvouciferný růst od roku 2001. Leasing nemovitostí rostl o 6,4 %. Leasingové společnosti sdružené v ČLFA vloni předaly do leasingového užívání stroje, zařízení a dopravní prostředky v celkové pořizovací ceně (bez DPH) 122,7 mld. Kč a nemovitosti za 11,9 mld.

Nebankovní členské společnosti ČLFA poskytly minulý rok domácnostem spotřebitelské úvěry ve výši 48 miliard korun, což znamená nárůst o 30,3 %. Rovněž také úvěry a splátkové prodeje pro podnikatele v souhrnné výši 18,7 mld. Kč, což je nárůst o 53,9 %. Factoringové společnosti loni postoupily vloni pohledávky celkem za 127 mld. Kč, což je nárůst o 21 %.

Celkově se tak jen potvrdily růstové trendy z minulých let. „Leasingový, nebankovní úvěrový a factoringový trh se vloni rozvíjel v příznivých makroekonomických podmínkách podporujících investice i růst výdajů domácností“, zdůraznil předseda představenstva ČLFA Mgr. Ing. Kofroň. „Tyto segmenty finančního trhu podpořily loňský ekonomický růst České republiky. Je třeba podtrhnout, že téměř jedna třetina všech movitých investic v české ekonomice byla pořízena díky leasingu“.

Zdroj: Tisková zpráva ČFLA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.