Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Důvěra v ekonomiku v září opět klesla

Souhrnný ukazatel důvěry v ekonomiku v září podle Českého statistického úřadu meziměsíčně znovu klesl, tentokrát o výrazných 2,4 bodu. Klesala důvěra u podnikatelů (o 2,7 bodu) i u spotřebitelů (o jeden bod). Ekonomická důvěra v ČR je horší než v září 2010, a to o 4,7 bodu (komentář GE Money Bank).

Zajímavostí je, že hodnocení současné ekonomické situace se zlepšilo v průmyslu a stavebnictví. Oproti tomu v obchodě a službách, tedy odvětvích, které jsou blíže spotřebiteli, se hodnocení současné situace snížilo. Dalším faktem, který potvrzuje zpomalení přicházející ze zahraničí, je pokles hodnocení nových objednávek v průmyslu. Už podle dříve zveřejněných dat o nových zakázkách je zpětně vidět, že dynamika nových zakázek ze zahraničí zpomaluje a podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu ČSÚ tento trend pokračuje i nadále.

Spotřebitelská důvěra se propadá už od začátku letošního roku. I když spotřebitelé na tom byli v první půlce roku 2011 výrazně lépe než v roce 2010, na jejich zhoršenou důvěru pravděpodobně působily a působí horší makroekonomické informace přicházející ze zahraničí. Česká republika je tak ve stavu, kdy ani přes klesající nezaměstnanost nerostla spotřebitelská poptávka. Očekáváme, že zpomalování ekonomiky bude pokračovat až do konce tohoto roku, kdy by se mohlo zastavit. Rizikem je, že okolní země na tom budou hůře, než se v současnosti předpokládá. V takovém případě by se zpomalení mohlo přesunout i do roku 2012.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.