Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Důvěra v ekonomiku v ČR znovu klesla

InvesticeMakro 24.01.2019 | 14:35 0 Komentářů

V lednu již potřetí za sebou klesla důvěra v českou ekonomiku. Souhrnný indikátor důvěry Českého statistického úřadu oproti prosinci poklesl o 0,6 bodu na hodnotu 98,0. Podnikatelé méně důvěřují všem oborům kromě stavebnictví. Údaje vyplývají z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Celková důvěra v ekonomiku je nižší i ve srovnání s loňským lednem. Meziročně klesla důvěra jak podnikatelů, tak i spotřebitelů.

Důvěra v ekonomiku se naopak stále zvyšuje v odvětví stavebnictví. Respondenti evidují vyšší poptávku po stavebních pracích a očekávají, že se v příštích měsících zvýší tempo růstu stavební činnosti,“ komentoval výsledky vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Dále dodal, že zhruba 35 procent respondentů uvádí jako hlavní bariéru růstu produkce nedostatek zaměstnanců.

Na spotřebitele nepříznivě doléhá růst cen, zejména energií v čele s elektřinou a bydlení a také některých druhů potravin. Navíc vnímají, že česká ekonomika prochází fází zpomalení, v médiích se hovoří o možné další krizi, což se vše ve výsledku projevuje mírným zvýšením obav ze ztráty práce,“ uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Zdroj: Tisková zpráva ČSÚ, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.