Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Důvěra v ekonomiku v ČR roste

Investice 24.10.2018 | 10:15 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně mírně vzrostl. Zvýšení důvěry je patrné mezi spotřebiteli. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně nezměnila.

Podle Moniky Junicke z Komerční banky je důvodem růstu důvěra v ekonomiku především větší optimismus spotřebitelů. „Důvěra v průmyslu se mírně zvýšila především díky lepšímu hodnocení poptávky, nedostatečná poptávka je problémem pro 24 % dotázaných, nejméně od roku 2008. Největší bariérou růstu je stále nedostatek zaměstnanců,“ dodává Junicke.

Podle ČSÚ se v podnikatelské sféře zvýšil indikátor důvěry v průmyslu a stavebnictví.

Je otázkou, nakolik je vysoká úroveň důvěry v české ekonomice udržitelná v situaci, kdy na globální ekonomickou aktivitu a obchod dopadá protekcionismus a politické nejistoty,“ říká Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Podle jeho prognózy do konce letošního roku anebo nejpozději v roce 2019 bych očekával tendenci k pozvolnému snižování celkové důvěry v tuzemskou ekonomiku, a to skrze slabší důvěru mezi podnikateli.

Průmysl i stavebnictví trápí nedostatek zaměstnanců

„Říjnové konjunkturální šetření ale zahrnovalo v těchto odvětvích i průzkum bariér, které limitují podniky v růstu produkce. V průmyslu i stavebnictví je hlavní bariérou nedostatek zaměstnanců. Navíc stoupl počet respondentů, zejména v průmyslu, kteří uvádějí i nedostatek materiálu ve výrobě, což mj. může právě u dodavatelských firem souviset s nedostatečnými výrobními kapacitami, spojenými hlavně s nedostatkem lidí na trhu práce,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.