Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Důvěra v ekonomiku se po třech měsících snížila

Makro 24.04.2012 | 11:07 0 Komentářů

Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu se v dubnu meziměsíčně snížil o 1,5 bodu a dosáhl tak úrovně z listopadu 2011 (0,2 bodu). Důvěra podnikatelů ve srovnání s minulým měsícem poklesla o 2,1 bodu. Tento pokles brzdilo pouze nepatrné meziměsíční zlepšení ve stavebnictví. Průmysl, obchod a vybrané služby tedy přispěly k celkovému výsledku podnikatelů negativně. Nálada spotřebitelů se nepatrně zlepšila z březnových –29,5 na –29,3 bodu (komentář GE Money Bank).

Důvěra v průmyslu je stále nejvíce ovlivňována slabou poptávkou, která je považována za hlavní bariéru růstu. V minulých měsících jsme v tomto směru viděli určité zlepšení, kdy jednotliví ukazatelé nálady poukazovaly na mírný růst jak domácí tak zahraniční poptávky. Stejný trend byl vidět i v teritoriální struktuře nových objednávek v průmyslu. Nová data ale ukazují, že udržitelnost růstu poptávky bude nadále klíčovou otázkou pro budoucí vývoj v ekonomice. Nervozita spojená s dluhovou krizí, která po odeznění blahodárného efektu kroků Evropské centrální banky opět nabírá dech, podkopává důvěru v obchodě a celkovou poptávku. To je vidět i na aktuálním vývoji indexu nákupních manažerů v Evropě.

S nedostatkem poptávky souvisí i investiční činnost podniků. Ta podle dubnového šetření bude mít v letošním roce logicky především obnovovací charakter. Výrobní kapacity, které byly vytvořeny pro potřeby ekonomického růstu v minulosti, jsou totiž nyní nedostatečně využívány (aktuálně na zhruba 82 %) a není tak důvod pro jejich rozšiřování.

Nálada spotřebitelů se v dubnu meziměsíčně nepatrně zlepšila o 0,2 bodu. V porovnání s minulým rokem ale zůstává stále nízká. Obavy spotřebitelů o ekonomickou i jejich vlastní finanční situaci se mírně snížily.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.