Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Důvěra v ekonomiku mírně vzrostla. Krize se zatím neblíží

Makro 24.04.2019 | 10:19 0 Komentářů

Podle Českého statistického úřadu souhrnný ukazatel důvěry v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,1 bodu na 97,1 bodu. V podnikatelské sféře se důvěra v ekonomiku se meziměsíčně mírně zvýšila, mezi spotřebiteli je však znovu nižší.

V dubnu se důvěra v ekonomiku zvýšila v průmyslu. „Podniky přesto stále významně omezuje nedostatek zaměstnanců, velká část respondentů ale uvádí jako bariéru růstu i nedostatečnou poptávku,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Na ekonomiku českého typu má značný vliv i ekonomický vývoj v zahraničí. Poslední dobou přibývají signály, že se světová ekonomické situace zhoršuje, nejsou však natolik vážné, aby způsobily ekonomickou krizi.

„Na ekonomiku prakticky celého světa, Českou republiku nevyjímaje, má vliv nejasná situace okolo americko-čínské obchodní války. Ta v loňském přispěla k nejpomalejšímu růstu čínské ekonomiky za posledních 28 let. Tento vývoj se silně promítnul do snížení růstu v Německu. Čína je totiž pro našeho západního souseda hospodářsky stejně významná, jako Německo pro nás,“ shrnuje klíčové dění ve světové ekonomice Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku meziměsíčně lehce snížila. Podle dubnového šetření ČSÚ mezi spotřebiteli se pro období příštích dvanácti měsíců zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Zhoršení vlastní finanční situace se neobávají.

Důvěru spotřebitelů podlamuje především nejistota, která se projevuje v rostoucích obavách ohledně celkové ekonomické situace na příštích dvanáct měsíců. Přesto si myslíme, že spotřeba domácností zůstane tento rok tahounem ekonomického růstu,“ doplnila Monika Junicke z Komerční banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.