Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Důvěra v ekonomice se nemění a zůstává na vcelku nízkých úrovních

Investice 24.07.2013 | 10:53 0 Komentářů

Ani k lepšímu, ani k horšímu se nezměnila celková důvěra v českou ekonomiku. Zatímco v průmyslu, stavebnictví a obchodě jsou podniky lehce optimističtější než v červenu, tak spotřebitelé spolu s firmami ve službách tentokrát náladu ztrácejí. (Komentář ČSOB)

Podrobné údaje prezentované statistickým úřadem naznačují, že chybí jakýkoliv pozitivní impuls, jež by změnil celkovou náladu v českém hospodářství k lepšímu. A ani příští měsíce v tomto směru asi příliš velkou změnu nepřinesou.

V průmyslu se očekávání pro příští měsíce ani šest měsíců nezvyšují a firmy se stále potýkají s nedostatkem zakázek. Obdobné hodnocení přichází i ze stavebnictví, které ovšem na rozdíl od průmyslu prožívá už šest let trvající recesi.

A na optimismus zapomněli i spotřebitelé, kteří se stále obávají zhoršení ekonomické situace a vyšší nezaměstnanosti, a tak raději i nadále odkládají větší nákupy.

Z domácího prostředí se asi pozitivního impulsu hned tak nedočkáme, nezbývá než čekat na dobré zprávy ze zahraničí. A nejnovější údaje PMI z Německa v tomto směru vyznívají. Pětiměsíční maxima indexu nákupních manažerů nad kritickou hranicí 50 dávají tušit, že kondice německé ekonomiky je znovu příznivá.

Díky exportu by česká ekonomika mohla chytit pozitivní vítr z Německa a pomalu se navracet k růstu. Ke zlomení negativních nálad spotřebitelů však bude třeba ještě docela hodně času i dobrých zpráv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.