CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

24. 09. 2021

0 komentářů

Důvěra v českou ekonomiku klesá

 

Podle měření ČSÚ se v září opět snížila souhrnná důvěra v tuzemskou ekonomiku. Ke zhoršení došlo jak v případě podnikatelů, tak i spotřebitelů.

Loading 

V případě podnikatelů se snížila důvěra v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak ke zlepšení došlo v sektoru obchodu a služeb. Znepokojivý je především pokles důvěry v průmyslu až na úrovně srovnatelné s koncem minulého roku, kdy obavy z dopadů covidu byly mnohem silnější než nyní. Takový vývoj odráží především situaci chybějících komponent a materiálů do výroby. Zářijový vývoj důvěry v průmyslu společně s údaji o prudkém poklesu výroby automobilů za srpen indikuje slabý výkon průmyslové výroby za třetí čtvrtletí. Ekonomiku naopak potáhne sektor služeb.

Důvěra spotřebitelů se sice na rozdíl od průmyslu nachází na úrovních korespondujících s obdobím po skončení covidových restrikcí, ale i tak je pokles překvapivě silný. Zatímco ještě v srpnu pravděpodobně docházelo k expanzi výdajů domácností, pokles důvěry v září indikuje ochlazení letní euforie. Narůstá také obava spotřebitelů z růstu cen, což koresponduje se zrychlenou inflací.

V souhrnu indikuje zářijový propad důvěry v ekonomiku expanzi pomalejším tempem.

Česká koruna dnes oslabuje, ale ačkoliv data o vývoji důvěry překvapila negativně, důvodem je spíše globálně negativní tržní sentiment. Ostatní regionální měny rovněž oslabují.

REKLAMA

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *