Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Důležitá makro data ukáží, na kolik je zpomalení ve světě synchronizované

InvesticeMakro 02.07.2012 | 09:53 0 Komentářů

Fotbalové euro je za námi a je pomalu čas se těšit na další velký sportovní svátek – olympiádu. Podobně i globální finanční trhy mohou po důležitém summitu EU na chvíli hodit za hlavu akutní trable eurozóny a soustředit se na nový přísun velmi zajímavých dat z globální ekonomiky (komentář ČSOB).

Důležitou sérii červnových konjunkturálních ukazatelů v podobě indexů podnikatelských nálad přitom již v neděli zahájila Čína. Její indexy PMI zachycující náladu mezi klíčovými průmyslovými podniky se dále zhoršily, což je jen další důkaz toho, že globální poptávka zpomaluje. Připomeňme, že hlavními exportními trhy Číny (jejíž ekonomika je na vývozu stále citelně závislá) jsou Spojené státy a eurozóna. O tom, že poptávka v eurozóně je v útlumu, již delší dobu, nikdo nepochybuje. Jinak tomu ovšem dosud bylo v případě americké ekonomiky, která si ještě na počátku tohoto roku držela velmi svižné tempo. Útlum však dolehl i na Američany a to možná potvrdí i data zveřejňovaná v průběhu tohoto týdne.

Již dnes odpoledne je přitom na pořadu dne jeden z nejvíce sledovaných makroekonomických ukazatelů – celonárodní index podnikatelské nálady z amerického průmyslu (ISM). Tento index se letos v celku bezpečně držel nad klíčovou hranicí 50 bodů, jež odděluje expanzi od kontrakce. Je dost dobře možné, že právě červnové číslo výrazně poklesne a hranici 50 bodů se dost významně přiblíží. Pokud se tak stane, půjde o skutečně výrazný signál nejen pro trhy, ale i pro tvůrce hospodářských politik ve světě, že hospodářské zpomalení již není izolovanou záležitostí jednotlivých kontinentů, ale je synchronizované na globální úrovni.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.