Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Důchody vzrostou od příštího roku o 205 korun

Penze 09.04.2014 | 15:30 0 Komentářů

Důchody by měly být znovu valorizovány podle pravidel platných do roku 2012. V roce 2015 by tak měly vzrůst o 1,8 procenta. Návrh byl dnes odsouhlasen vládou.

Důchody se pak následně budou zvyšovat pouze podle uzákoněného vzorce, aby tak nedocházelo k populistickému navyšování před volbami. Tedy o celou inflaci a jednu třetinu růstu mezd, oproti dosavadní jedné třetině inflace a třetině růstu mezd. K navýšení důchodů o 205 korun v roce 2015 by mělo dojít v každém případě a to, i kdyby výpočet daný zákonem byl nižší.

„Pevné valorizační schéma eliminuje vliv volebního cyklu. Lze předpokládat, že pokud valorizace stanovená podle statistických údajů by byla považována za minimální, byla by vláda vystavena tlakům na její zvýšení s následnými dopady do výdajů státního rozpočtu,“ reagovalo ministerstvo financí na návrh ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud při důchodu ještě pracujete, tak si znovu od příštího roku budete moci odečíst od daní základní daňovou slevu až 24 840 korun ročně na poplatníka.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.