Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Důchodový věk neporoste rychleji, odmítla vláda návrh EU

Investice 04.06.2014 | 15:10 0 Komentářů

Věk určený pro odchod do důchodu roste podle premiéra Bohuslava Sobotky již v současnosti příliš rychle.

Důchodový věk neporoste rychleji, odmítla vláda návrh EU

Praha – Vláda odmítla doporučení Evropské komise (EK), aby Česká republika zrychlila zvyšování věku odchodu do důchodu. Stát se podle ní již nyní potýká s problémy, které další zrychlení nedovoluje.

Vláda ve středu odeslala do Bruselu stanovisko k doporučením Komise k programu reforem pro rok 2014. Ve většině případů se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) kabinet s návrhy shodl, zásadní rozpor ale nastal právě v otázce zrychlení růstu důchodového věku.

Komise totiž Česku vytkla, že se věk zvyšuje pomalu. „My už to tempo nyní považujeme za vysoké, není tu sociální prostor pro jeho další zvyšování,“ vysvětlil k tomu Sobotka. Připomněl, že má Česká republika na trhu práce „vážné problémy“, a to především s absolventy a staršími lidmi.

Pomůže rychlejší internet

Naprostá většina doporučení se ale podle Sobotky shoduje s názory vlády a s cíli, které si vytyčila v programovém prohlášení nebo v Národním programu reforem. Společnými záměry je tak podle Sobotky obnova růstu, snižování nezaměstnanosti a zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Prioritou je také přijetí zákona o státní službě a novely o vysokých školách nebo zlepšení kapacit pro předškoláky.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) k připomínkám dodal, že Česko musí začít investovat a nastartovat ekonomiku. Podle místopředsedy Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) by se tak mělo začít více investovat do vzdělání, do infrastruktury nebo do rychlejšího internetu, který by přilákal další investory.

Největší daňový ráj: Praha

Babiš také upozornil na to, že české celní finanční úřady nemají žádnou strategii pro výběr daní nebo boj proti daňovým podvodům. Podle něj se navíc úřady potýkají s nedostatkem pracovníků.

„Jsme konfrontováni se situací, že neexistuje strategie, není motivace vybírat pohledávky. Zaměstnanci nejsou schopni dělat svoji práci normálně a podle vyjádření představitelů finančních úřadů chybí 400 zaměstnanců,“ řekl Babiš.

Problémem podle něj je i fakt, že jednotlivé finanční úřady nemají celorepublikovou působnost. „Praha se tak stala největším daňovým rájem v této zemi. Mimo Prahu kontroly chodí a v Praze je to absolutní katastrofa,“ podotkl.

Zároveň upozornil, že opatření ke zlepšení situace, především u výběru daní, si vyžádají čas. Například zavedení elektronických výkazů bude podle ministra financí možné až od roku 2016. Nejdříve o rok později pak může podle Babiše začít fungovat elektronická evidence tržeb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.