Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Druhý Yukos se v Rusku nekoná

FAS – Ruský antimonopolní úřad rozhodl, že společnost Mechel zneužila svého dominantního postavení na trhu s uhlím. Společnost bude muset od 1. září snížit cenu produkce směřující na ruský trh o 15% a zaplatit pokutu ve výši 5% ročních příjmů z produkce uhlí. Pokuta se tak nachází ve spodní polovině možného finančního postihu (pokuta mohla dosáhnout až 15% příjmů). (Jan Vyhnálek, analytik RSJ Invest)

Oznámení, že FAS začne společnost vyšetřovat, vzbudilo u investorů reminiscenci na pět let starý případ společnosti Yukos. Obávali se, že jde o další krok, kterým se současný premiér snaží upevnit moc v zemi a také získat větší vliv v sektoru těžby uhlí a výroby oceli.

Následný vývoj kauzy ukázal, že obavy, které ke konci července zapříčinily pokles akcií společnosti o zhruba 50%, nebyly na místě. Je spíše pravděpodobné, že se premiér těmito kroky snaží omezit inflační tlaky v Rusku.

Přes současné snahy Ruska získat větší vliv na svých bývalých územích se zdá, že se na domácí scéně začínají uplatňovat standardní principy řešení podobných problémů z vyspělejších zemí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.