Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Druhý pilíř skončí během května

Penze 30.04.2015 | 12:04 0 Komentářů

Poslanci odhlasovali konec druhého pilíře penzijního systému. Druhý pilíř se uzavře již od května. V příštím roce tak penzijní společnosti vyplatí či převedou do průběžného systému nebo na soukromé penzijní připojištění úspory 85 tisíc účastníků druhého pilíře.

Vláda hodlá do budoucna zabránit úbytku lidí, kteří si z vlastní vůle spoří na důchod. Přispívat by měli více i firmy. „Německá inspirace je na pořadu dne,“ říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a dodává: „Jde o zapojení zaměstnavatelů s podporou státu u těžkých profesí.“ Příspěvku by se mohly dočkat stejně tak jako v Německu například horníci, hutní dělníci či piloti a baletky.

V současné době se připojišťuje přibližně 4,8 milionů Čechů. „I my bychom firmy rádi motivovali, aby lidem víc přispívaly,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD).

„Tohle je směr, kterým jdou naše úvahy. Tam, kde je zřejmé, že povolání jsou náročná, dává smysl, aby zaměstnavatelé povinně přispívali,“ souhlasí šéf vládní důchodové komise Martin Potůček. „Počet zaměstnavatelů, kteří ve třetím pilíři dobrovolně přispívají, sice roste, ale jsme v tomto ohledu za západní Evropou,“ doplňuje Potůček, který je i poradcem premiéra Bohuslava Sobotky a má úzké vazby na ČSSD.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.