Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Dřívější odchody do důchodu dle německého vzoru by stály 4,5 milardy ročně

Penze 27.05.2014 | 13:23 0 Komentářů

Schválení posunu odchodu do penze z 65 na 63 je čistě politický krok bez ekonomických základů. Německo, které patří mezi nejrychleji stárnoucí populace na světě (11. místo) by se mělo, stejně jako zbytek světa zamýšlet opačným směrem. I přes to, že snížení odchodu do důchodu je podmíněno minimálně 45 odpracovanými lety, a nebude se tedy zdaleka týkat všech, bude každý rok stát německou vládu 11 mld. EUR, což rozhodně neusnadní splnění závazku, který Německo vyhlásilo, totiž hospodaření s vyrovnaným rozpočtem. 

Jen pro srovnání, pokud by čeští politici chtěli stejným způsobem odměnit své voliče, stálo by to český rozpočet téměř 4,5 mld. Kč každý rok. To je částka kterou by stát musel vyplatit dvěma ročníkům nových důchodců a o které by zároveň přišel na výběru jejich důchodového pojištění. Tato zátěž  by navýšila již tak obrovský schodek důchodového účtu o dalších zhruba 10 %. 

Jak je vidět, podobné politické kroky, mohou být pro ekonomiku země velmi zatěžující. Německu se dnes velmi dobře daří, úspěšně překonalo krizi a je nepochybným lídrem regionu. Navíc ochota Němců spořit si na penzi také z vlastních zdrojů a nespoléhat jen na stát je vyšší než v případě Čechů. Demografický trend je však jasný a platí pro všechny vyspělé země stejně. Je jen otázkou, kdo a jak k řešení ekonomické zátěže spojené se stárnoucí populací přistoupí a kdo z ní vyjde jako vítěz. Pokud jím chce být Německo, tento krok tomu určitě nepřispěl.

Jan Macek, analytika společnosti Swiss Life Select  
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.