CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

08. 02. 2018

0 komentářů

Drill, baby, drill, aneb břidlicová revoluce v USA

 

Když v roce 2008 zazněl na předvolebním shromáždění republikánů slogan podporující domácí těžbu ropy “Drill, baby, drill!“, asi jen málokdo čekal, jak moc si američtí producenti vezmou tato slova k srdci. Nejen že se jim v následujících letech podařilo více než zdvojnásobit domácí produkci, ale především obrátili celý ropný trh vzhůru nohama. Extra silný břidlicový boom můžeme čekat také v roce 2018. 

Loading



 

Aktuální zprávy o pokoření hranice 10 mil. barelů – poprvé od roku 1970 – by přitom měly být pouze zahřívacím kolem. Dle vládní energetické agentury (EIA) dosáhne americká těžba ještě o milion barelů vyšší hranice již v listopadu, tj. o celý rok dříve, než bylo dříve odhadováno. Díky tomu by tak měl v tomto roce jen přírůstek americké produkce ropy pokrýt nárůst její globální spotřeby.

Drtivá většina zvýšení těžby připadá na tzv. břidlicovou ropu. Spojené státy již dnes těží více než z poloviny právě tento typ nekonvenční ropy, která zásadně proměnila globální trh. Technologie horizontálních vrtů a hydraulického štěpení (tzv. frakování) totiž umožňuje relativně rychle a levně nastartovat/utlumit těžbu v reakci na cenové výkyvy. Jinými slovy, konkurenční výhoda břidlicářů tkví oproti tradičním producentům ve vyšší míře flexibility, která činí jejich nabídku elastičtější.

Americkou ropu dováží i Spojené Arabské Emiráty

Navíc právě díky břidlicovému boomu dokázaly Spojené státy posílit také vlastní energetickou bezpečnost. Pozici největšího importéra ropy v minulém roce přenechali Číně a sami od roku 2015 – po zrušení embarga – ropu exportují, a to v objemech vyšších než leckterý členský stát OPECu. Americkou ropu dokonce nově začaly dovážet Spojené Arabské Emiráty, což bylo ještě před pár lety zcela nemyslitelné.

S ohledem na kartel OPEC platí, že američtí producenti výrazně umocňují jeho léta trvající dilema, zda podporovat ceny ropy, nebo spíše chránit vlastní tržní podíl. V roce 2014 se kartel rozhodl pro druhou variantu, jen aby po neúspěšné snaze “vyhladovět” břidlicáře přispěchal v roce 2016 se snahou ceny stabilizovat. To se zatím daří, nicméně vyšší ceny zároveň odšpuntovaly další fází břidlicové revoluce. Výsledkem je, že OPEC sice úspěšně omezil ceny zdola, břidlicáři je však svou aktivitou efektivně zastropovali.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *