Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Dřeva bude málo. Stromy rostou příliš pomalu

Investice 02.04.2010 | 12:50 0 Komentářů

Listnaté stromy, kterých je v lesích stále více, rostou pomaleji než klasické smrky

Praha – Zhruba o dva až tři miliony kubíků dřeva poklesnou až do roku 2038 roční těžby dřeva v ČR v porovnání se současností. To přinese řadu problémů. Dřevo bude chybět a bude tedy dražší, navíc lesní dělníci nebudou mít tolik práce při těžbě.
Důvod je prostý. Přírůstek dřevní hmoty v českých lesích se postupně zastavuje, neboť na mladších porostech dřevo přirůstá pomaleji. Starší stromy vysázené v první polovině minulého století jsou již pomalu vykácené.
„Budoucí těžby jsou dány historickým vývojem, například hromadnou výsadbou lesů ve 30. letech minulého století po lesních kalamitách,“ podotýká náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Jiří Novák. To podle něj v praxi znamená, že se v ČR bude postupně ročně těžit pravidelně jen zhruba 14 milionů kubíků dřeva, což je o 10 až 15 procent méně než v posledních letech.
Naposledy se u nás vytěžilo obdobné množství dřeva před deseti lety, v roce 2000 (14,5 milionu kubíků), od té doby se výše ročních těžeb každoročně pohybovala kolem 17 milionů kubíků: v roce 2007 dosáhla dokonce rekordních 18,5 milionu kubíků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.