Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Drahé kovy plní investorská očekávání

Investice 11.07.2019 | 09:22 0 Komentářů

Hospodářská nejistota se podepsala na cenách drahých komodit. Zlato v prvním pololetí zdražilo z 1282 USD na 1420 USD za unci, ropa o 23 %. Pokles ceny ale zaznamenalo stříbro, lithium a měď.

Zlato v prvním pololetí zdražilo ze 1282 USD na 1420 USD za unci, tedy o 10,7 %, v korunách je tento nárůst o 9,7 %. Platina stoupla o 1,5 % (na 807 USD) a paladium o 23 % (na 1550 USD). Stříbrno naopak o 2,25 % oslabilo (na 15,15 USD), v korunách svou hodnotu stále drží. „V těchto obdobích obvykle pozorujeme jako první růst ceny zlata a později se přidají i stříbro s platinou. Nejinak je tomu i nyní,“ vyjádřil se k situaci analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Cena ropy v prvním čtvrtletí stoupla o 32 procent, v pololetí se ale kvůli napětí mezi USA a Iránem propadla na 24 %. Ropa a zlato jsou tedy na výsluní. „Cena ropy vyhnaná zprávami z června 2019 o poklesu jejích světových zásob se stále drží. Ekonomické zpomalování růstu, se kterým je spojen pokles zisků firem, dělá ze zlata zajímavou investiční alternativu,“ doplnil obchodní manažer ChytryHonza.cz Petr Kutáč.

Prudkému růstu ceny zlata předcházela podle analytika Broker Trust Václava Pecha diskuze amerických centrálních bankéřů o snížení úrokových sazeb. Což by se projevilo oslabením dolaru a tudíž i zvyšováním cen komodit. „Vzhledem k okolnostem v globální ekonomice a politice, včetně demografického vývoje, očekáváme významný cenový vývoj, jehož nástup právě pozorujeme,“ komentoval situaci analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.