Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Drahé kovy na měsíčních minimech. Růst k rekordům se zatím nekoná

Investice 16.10.2012 | 17:34 0 Komentářů

Výkony zlata a stříbra zaostávají v posledním měsíci za očekáváními. Po schválení třetího kola kvantitativního uvolňování (QE3) ve Spojených Státech v září cena těchto kovů prudce rostla, nicméně po několika dnech přešel růst velmi rychle ve stagnaci a od počátku minulého týdne zlato i stříbro vyklesává (komentář XTB).

Oba kovy se včera dokonce dostaly na měsíční minimum po nejprudším pádu za poslední tři měsíce. Stříbro dokonce spadlo na hodnoty, kde se naposledy nacházelo ještě před oznámením (QE3). Dnes jejich ceny pád mírně korigují. Zlato vzrostlo na 1744 dolarů za unci a stříbro aktuálně bojuje o hladinu 33 dolarů za unci.

xtb-kovy-minima

Graf: Vývoj cen zlata (žlutá – pravá osa) a stříbra (šedá – levá osa) v USD/oz. za posledních 30 obchodních seancí. Modře je zvýrazněna reakce  obou kovů na rozhodnutí o dalším kole kvantitativního uvolňování v USA.

Zlato a stříbro nepříznivě reagují na stále lepší ekonomická data přicházející z USA, které mohou omezit délku i robustnost QE3. Cenu kovů ovlivňují také nadcházející prezidentské volby v USA. Šance, že republikán Mitt Romney nakonec usedne do Bílého domu, v minulých týdnech prudce vzrostla. Větší důraz na snížení rozpočtového schodku by pro tyto drahé kovy byl negativní. Zlato v tomto roce vzrostlo o 11 % a na komoditních trzích vykazuje nadprůměrné zhodnocení. Stříbro přidalo téměř 17 %. Výhled do konce roku však nedává příliš šancí na významný růst, bez ohledu na výsledek amerických prezidentských voleb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.