Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc

Investice 01.09.2010 | 15:01 0 Komentářů

Ministerstvu financí se nelíbilo, že Drábkův původní návrh nic neušetří

Praha – Škrty v rodičovském příspěvku mají být výraznější, než původně navrhoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Pozměněný návrh, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, reaguje na kritiku ze strany ministerstva financí.
Maximální výše rodičovského příspěvku (na jedno dítě) pro všechny délky čerpání má nově klesnout na 216 tisíc korun, nikoliv na 220 tisíc podle původního návrhu.
Nejvíce si tak pohorší nezaměstnané matky čerpající čtyřletou variantu příspěvku. Oproti dosavadnímu stavu dostanou od státu maximálně 4500 korun měsíčně, což je v úhrnu až o 46 200 korun méně než dosud. O desítky tisíc si při tříletém čerpání mohou pohoršit také rodiče s předchozí hrubou mzdou pod 11 tisíc korun měsíčně.
V návrhu nicméně zůstal snadný přechod mezi různými délkami čerpání příspěvku. Rodič, který v blízké době plánuje dalšího potomka nebo se chce rychleji vrátit do práce, si tak bude moci vybrat nejrychlejší, finančně výhodnější variantu. Ta byla dosud dostupná jen pro lidi s hrubou mzdou přes 16 tisíc korun. Výše měsíčního příspěvku však bude omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.