Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Dozvuky krize: Silná libra možná na dlouho minulostí

Investice 25.02.2010 | 07:20 0 Komentářů

Finanční trhy pohledem analytika

Pohledem analytika – Britská libra patří, společně s dolarem, eurem a japonským jenem, mezi čtyři nejvíce obchodované měny na světě. Od vypuknutí finanční krize je to však právě tato měna, která na turbulence na finančních trzích a jejich promítnutí do reálné ekonomiky doplácí ze všech nejvíce. Jen k euru totiž proti polovině roku 2008 stále ztrácí 10 %, na páru s dolarem je levnější o 28 % a k japonskému jenu dokonce o 52 %.
Události posledních týdnů nasvědčují tomu, že stále ještě ne tak vzdálené dny silného šterlinku mohou být na delší dobu sečteny. Británii se totiž nedaří vymanit z područí krize, do které se koncem roku 2008 začala pozvolna propadat.
Poslední ekonomická data hovoří jasně. HDP sice vzrostl v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé od poloviny roku 2008, avšak pouze o 0,1 %, zatímco trh očekával růst o 0,4 %. Ani trh práce se nemůže vynořit z problémů. Jen krátce poté, co po dvaceti měsících nepřetržitého růstu začaly opět klesat počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, totiž žádostí o podporu přibylo nejvíce od loňského května.
Slabá domácí poptávka
Domácí poptávka i proto zůstává slabá, obzvláště když se britské banky stále zdráhají půjčovat, což ekonomice nedovoluje odrazit se ode dna. Hlavní motor růstu z minulých let – uvěrová expanze – se totiž zcela zadrhnul. Až tak velkým překvapením proto nebyly ani ledové výsledky nově schválených hypotečních úvěrů, které se propadly na nejnižší úroveň od června loňského roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.