Sobota 21. září. Svátek má Matouš.

Dozvuky krize: Silná libra možná na dlouho minulostí

Investice 25.02.2010 | 07:20 0 Komentářů

Finanční trhy pohledem analytika

Pohledem analytika – Britská libra patří, společně s dolarem, eurem a japonským jenem, mezi čtyři nejvíce obchodované měny na světě. Od vypuknutí finanční krize je to však právě tato měna, která na turbulence na finančních trzích a jejich promítnutí do reálné ekonomiky doplácí ze všech nejvíce. Jen k euru totiž proti polovině roku 2008 stále ztrácí 10 %, na páru s dolarem je levnější o 28 % a k japonskému jenu dokonce o 52 %.
Události posledních týdnů nasvědčují tomu, že stále ještě ne tak vzdálené dny silného šterlinku mohou být na delší dobu sečteny. Británii se totiž nedaří vymanit z područí krize, do které se koncem roku 2008 začala pozvolna propadat.
Poslední ekonomická data hovoří jasně. HDP sice vzrostl v loňském čtvrtém čtvrtletí poprvé od poloviny roku 2008, avšak pouze o 0,1 %, zatímco trh očekával růst o 0,4 %. Ani trh práce se nemůže vynořit z problémů. Jen krátce poté, co po dvaceti měsících nepřetržitého růstu začaly opět klesat počty žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, totiž žádostí o podporu přibylo nejvíce od loňského května.
Slabá domácí poptávka
Domácí poptávka i proto zůstává slabá, obzvláště když se britské banky stále zdráhají půjčovat, což ekonomice nedovoluje odrazit se ode dna. Hlavní motor růstu z minulých let – uvěrová expanze – se totiž zcela zadrhnul. Až tak velkým překvapením proto nebyly ani ledové výsledky nově schválených hypotečních úvěrů, které se propadly na nejnižší úroveň od června loňského roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.