Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Dovoz vína do Česka je čím dál vyšší než vývoz

Investice 06.06.2014 | 10:49 0 Komentářů

Ze zahraničí se do Česka v loňském vinařském roce dovezlo víno za rekordní čtyři miliardy korun.

Dovoz vína do Česka je čím dál vyšší než vývoz

Brno – Do Česka se stále dováží ze zahraničí více vína, než čeští vinaři vyváží. Za poslední vinařský rok 2012-2013 tento rozdíl činil 3,333 miliardy korun a meziročně se zvýšil o devět procent. Vyplývá to ze statistiky Svazu vinařů ČR.

Podle údajů za uplynulý vinařský rok vývoz českého a moravského vína stoupl o pětinu na 667 milionů korun, ale zahraniční firmy do Česka dovezly víno za rekordní čtyři miliardy korun.

Od vstupu České republiky do EU roste zejména dovoz lahvového vína. V zatím posledních dvou ukončených sezonách převážil dovoz lahvového vína nad sudovým. Firmy do Česka v sezoně 2012-2013 přivezly více než 700 tisíc hektolitrů lahvového vína. Se sudovým dosáhl dovoz 1,264 milionu hektolitrů. Nejvíce se k nám dováží vína z Itálie, která tvoří 22 procent, následuje Slovensko se třináctiprocentním podílem.

Spotřeba roste

„Spotřeba vína roste, proto se dováží čím dál více,“ řekl šéf jedné z největších tuzemských vinařských firem Znovín Znojmo Pavel Vajčner. Podle něj se dvě třetiny tuzemské roční spotřeby budou nadále vyvážet. „My sami víc vína nevyprodukujeme,“ uvedl Vajčner.

S víny dovezenými do Česka jsou spojené i problémy. Svaz vinařů chce bojovat s nelegálním dovozem nebo změnou původu, kdy firmy dělají ze zahraničních vín domácí. Například populární odrůdy Pálava se v Česku prodá pod tuzemskou značkou víc, než se tu vyrobí.

Zaveďme licence

Podle Svazu vinařů by nově měli sudové víno prodávat licencovaní obchodníci. „Dnes víno může prodávat každý holič,“ uvedl již dříve výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Podle Vajčnera by pomohly i registrační pokladny. Víno by se i podle něj mělo prodávat ve specializovaných prodejnách. „Pomohlo by to hodně oboru a protřídilo prodejce. Není to ale všelék,“ uvedl Vajčner.

Podle statistik Svazu vinařů roste také hodnota vývozu českého a moravského vína. Meziročně stoupla o 19 procent. Z Česka se vyvezlo víno za 667 milionů korun. Naprostá většina vývozu směřuje na Slovensko.

Tuzemská produkce vína v uplynulé sezoně klesla o více než čtvrtinu na 470 tisíc hektolitrů vína. Z produkce roku 2012/2013 připadlo 315 tisíc hektolitrů na bílé a 155 tisíc na červené víno. Průměrná spotřeba vína dosáhla 20 litrů na osobu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.