Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Donald Trump posílá akciové trhy k ledu

02.03.2018 | 16:40 0 Komentářů

Evropské akciové trhy se nacházejí pod těžkou palbou. Index EuroStoxx 600 v odpoledních hodinách trpí ztrátami okolo 1,5 %. Za posledních pět dní tak propadl již o více jak tři procenta.

V případě německého DAX jde dokonce o ztráty na úrovni 4,5 %. Důvodem mohutných výprodejů jsou obavy z obchodních válek poté, co Donald Trump přišel s návrhy na zavedení 25% dovozního cla na ocel a 10% na hliník. Největším poklesům je vystaven sektor průmyslových podniků, který odevzdává téměř dvě procenta. O více jak jedno procento klesá 10 z 12 hlavních sektorů v rámci indexu Stoxx 600.

Výprodeje se nevyhnuly ani českému akciovému parketu, přestože poklesy nejsou tak výrazné. Index PX zhruba hodinu před koncem ztrácí 0,4 %.

Nejpostiženějším titulem je pojišťovna VIG, jejíž tržní kapitalizace prozatím klesla o více jak dvě procenta. S odstupem jí následují mediální skupina CME (-1,2 %) a likérka Stock Spirits (-0,7 %). Naproti tomu můžeme na pražském trhu nalézt trio akcií, které jdou proti celosvětovému proudu. To tvoří sázkařská společnost Fortuna (+0,5 %), telekomunikační operátor O2 Czech Republic (+0,4 %) a tabákový producent Philip Morris (+0,2 %). Pokud index PX neprohloubí výrazněji svoje ztráty, globálně neúspěšný týden pro akciové trhy by mohla pražská burza uzavřít v plusu.

MIROSLAV FRAYER
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.