Středa 28. října. Je Státní Svátek

Domácnosti u E.ON letos za elektřinu zaplatí méně

Investice 12.01.2012 | 11:00 0 Komentářů

Domácnosti u E.ON letos za elektřinu zaplatí méně

Letošní výrazné zvýšení celkových cen elektřiny se vyhne více než jednomu milionu zákazníků společnosti E.ON Energie, a.s. v jižních Čechách a na jižní Moravě. V nejběžnějších distribučních sazbách D 01d a D 02d dochází oproti roku 2011 k poklesu celkové ceny. Zákazníci s těmito distribučními sazbami tak zaplatí za elektřinu méně než v loňském roce.
Jak se podařilo uchránit zákazníky výrazného zdražení? Celková cena elektřiny se skládá z cen za dodávku elektřiny, její distribuci a související služby. Cena za dodávku, tedy za vlastní elektřinu, rostla napříč celým trhem. Výrazné rozdíly jsou však v míře jejího nárůstu. E.ON Energie, a.s. zvyšuje pouze o 5,5 %, zatímco podle tiskové zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ze dne 22. 11. 2011 ČEZ Prodej, s.r.o. a Pražská energetika, a.s. (PRE) zdražují o 8,4 %, respektive 6,4 %. „Společnost E.ON nakoupila část elektřiny ještě před jejím zdražením způsobeným událostmi v japonské Fukušimě a následným rozhodnutím německé vlády o odstavení všech jaderných elektráren. To nám umožnilo udržet cenu za dodávku nízko,“ vysvětluje mluvčí energetické skupiny E.ON Vladimír Vácha. Pozitivní vliv na celkovou cenu elektřiny má také vývoj cen distribuce a ostatních regulovaných složek na distribučním území společnosti E.ON Distribuce, a.s., které poklesly o 3,8 %. Zákazníkům na distribučním území ČEZ Distribuce, a. s. a PREdistribuce, a. s. tyto náklady naopak rostou.

 Co tento vývoj celkové ceny elektřiny znamená konkrétně? Například domácnost, která využívá produkt E.ON ElektřinaKlasik s distribuční sazbou D 02d a roční spotřebou 2,2 MWh, zaplatí letos za elektřinu 11 748 Kč. V relaci s cenami roku 2011 to znamená meziroční úsporu 240 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.