Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Domácí turistický sektor by měl z intervence ČNB benefitovat

Makro 22.11.2013 | 19:13 0 Komentářů

Cestovní ruch (cestování mimo ČR) je odvětví, kde skoro veškeré náklady jsou v cizí měně, málo nákladů jsou v CZK a u většiny segmentů trhu jsou malé marže z důvodu značné konkurence a slabší kupní síly. Lze tedy oprávněně očekávat logickou a vynucenou reakci cestovních kanceláří pro odjezdovou turistiku, kdy velmi brzy budou zájezdy zdraženy (komentář Saxo Bank).

Je také možné, že některé cestovky, které byly již dříve slabé, neměli měnové zajištění a operovali s nízkými maržemi, může tento krok přivést ještě blíže k bankrotu.

Protože intervence od začátku dostala negativní nálepku málo se mluví o pozitivech. Jedním z pozitivních efektů je zlevnění cest do ČR pro zahraniční turisty. Efekt se sice projeví nejdříve pro silvestrovské oslavy ale je zřejmé, že pokud nyní parta lidí ze západní Evropy plánuje oslavit někde jinde než doma, pak pobyt v ČR vyjde o 5–10 % levněji než dříve, a to má již nějaký vliv. Podobně pozitivní vliv se jistě v určité míře dostaví i u občanů ČR, kteří zvažují lyžování v cizině nebo v ČR. Pokud se rozhodují  zejména podle ceny, pak po intervenci získaly pobyty v ČR výhody přes 5 %. Je tedy zřejmé, že domácí turistický sektor by měl benefitovat.

Radim Dohnal, konzultant Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.