CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

05. 02. 2015

0 komentářů

Dokud budou lidé utrácet, korunu neoslabíme, vzkázal Singer

 


 

Dokud budou lidé utrácet, korunu neoslabíme, vzkázal Singer

Praha – K další intervenci na oslabení koruny podle očekávání nedošlo. Bankovní rada České národní banky (ČNB) nechala měnu na svém dnešním zasedání nad hranicí 27 korun za euro, ačkoliv se eurozóna a pravděpodobně i ČR dostaly v lednu do deflace. Za současný pokles cen totiž může levná ropa, což bankovní rada ČNB považuje za „prorůstový impulz“.

„Jsme ochotni tolerovat i nízké nebo mírně záporné hodnoty inflace,“ řekl proto guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz. Analýzy ČNB podle něj potvrzují, že propad cen ropy je pozitivním nabídkovým šokem, který v roce 2015 podpoří českou ekonomiku.

K dalšímu oslabení koruny ze strany ČNB by podle něj došlo jen v případě, že začne klesat domácí poptávka.

Aktuálně.cz: Řekl jste, že ČNB letos bude dočasně tolerovat i nulovou nebo zápornou inflaci – pokud bude způsobena zlevňováním ropy. Jak dlouho by tento pokles cen měl trvat?

REKLAMA

Miroslav Singer: Jde o jednorázový šok, který letos s největší pravděpodobností způsobí velmi nízké hodnoty inflace, potenciálně hlavně v druhé polovině roku, až se promítne do cen dalších energií. Pak může dojít i k tomu, že inflace bude záporná. Zhruba za rok se začneme z těch cen dostávat, a to je vlastně období, které cílujeme.

Česká národní banka se nikdy nesnažila vyhlazovat tento typ krátkodobých šoků. Možná si někteří vzpomenou, že jsme – není to tak dávno (rok 2008, pozn. red.) – inflaci měli naopak vlivem úplně opačného pohybu cen ropy a navýšení DPH tuším někde nad sedmi procenty. A za rok už pak zase byla v tolerančním pásmu, okolo cíle centrální banky (což jsou dvě procenta, pozn. red.).

A.cz: Takže by ČNB nechala inflaci takto nízko třeba celý rok?

V tomto okamžiku jsme řekli, že jsme ochotni tolerovat i nízké nebo mírně záporné hodnoty inflace. Ale na druhou stranu, příští rok by se měla vrátit k cíli.

REKLAMA

A.cz: Kdy se na tuzemské inflaci projeví dopady kvantitativního uvolňování, které má Evropská centrální banka spustit v březnu?

Je to jedna ze základních nejistot, kterou v tuto chvíli máme – kdy a v jaké míře se projeví. V tuhle chvíli je ještě příliš brzo na předvídání.

A.cz: Během tiskové konference jste zmínil, že letos mírně klesne i jádrová inflace (tedy inflace, která nezahrnuje potraviny a suroviny a která poslední rok rostla – pozn. red.). Co bude hlavní příčinou?

My v tuhle chvíli kus těch rizik importujeme z eurozóny, takže hodně záleží na tom, jak se bude vyvíjet inflace v eurozóně a jak se tam budou vyvíjet ceny výrobců, protože ty dost kruciálně ovlivňují ceny našich výrobců. To je ten jeden z hlavních přenosů.

A:cz: Existuje ještě nějaký další?

Druhý v tuto chvíli nepozorujeme, ale samozřejmě, jakmile bychom začali sledovat nějaké propady domácí poptávky na úrovni investic, na úrovni spotřeby, tak by byl důvod začít přemýšlet o dalším oslabení koruny. Ale teď máme hospodářský růst nastartovaný, to si myslím, že je zřetelné a naše prognóza ho naopak upravuje ještě směrem nahoru.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *