Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Dokud bude v médiích geopolitické rodeo, koruna bude mít tendencí k poklesu

Investice 04.07.2018 | 17:02 0 Komentářů

Kurz koruny je do určité míry oprávněně obchodován podobně jako maďarský forint a polský zlotý. Dokud uvidíme v médiích a na Twitteru geopolitické rodeo, koruna bude také volatilní s tendencí k poklesu. A je trochu jedno, jestli jde o nevraživost mezi Evropou a USA, Evropou a Čínou nebo spory v rámci EU. V politice získávají čím dál více pozornosti destruktivní populisté se sklony ke sporům a vyhrocování situace.

Lze tedy čekat spíše zvýšenou nervozitu, tedy dále slábnoucí korunu. Důležité je poznání, že populisté více než jiní politici silně preferují dojem ze situace a krátkodobé výsledky. To je vede k prohlášení o clům, vystoupení z EU nebo bezhlavé zvyšování výdajů státu. Stopku slábnutí koruny by mohlo dát jedině případné další zvýšení sazeb ze strany ČNB. Do konce prázdnin lze tedy čekat korunu spíše nad 26 proti EUR a 22 proti USD.

Koruna od silné úrovně 17. dubna ztratila proti EUR už 87 haléřů (proti dolaru to jsou už rovné dvě koruny). Zatím se to připisuje každoroční repatriaci dividend a stádovému chování zahraničních portfolio managerů, kteří korunu prodávají stejně jako maďarský forint, polský zlotý a trochu také tureckou liru. Neboli má se za to, že trhy jsou v tomto iracionální.

Vliv může mít nadále také očekávání růstu dolarových sazeb, které bude rychlejší než v euro. Vyšší dolarové sazby vždy zatraktivní dolarové investice vč. nákupu dluhopisů před dodatečným rizikem ve formě aktiv v jiných měnách, např. v měnách střední a východní Evropy. Málo se komentuje to, že mimo historicky slabou tureckou liru, argentiský pesos a donedávna mexický pesos se na historicky nejslabší úrovni pohybuje maďarský forint. Forint je už delší dobu slabší než v době největší paniky v březnu 2009, ale je dokonce slabší než v lednu 2015, kdy stáhl krátkodobě velmi silný švýcarský frank. Já si ovšem myslím, že trhy jsouv dlouhém horizontu vždy racionální.

Všímám si tedy historické souvislosti, kdy v červenci 2008 koruna, zlotý i forint přestaly posilovat a začaly poměrně rychle slábnout. Akcie zatím mnoho neklesaly, krachy globálních finančních institucí na sebe zatím nechaly čekat, mluvilo se o nich spíše málo. Měny střední Evropy předběhly svým propadem ten indexu DAX o cca dva měsíce. Říkám, že měny potenciálně zranitelných ekonomik klesají jako předzvěst globálních propadů akcií. Toto léto máme nadále mnoho rizik ve světové ekonomice a geopolitice, hrozící obchodní válku, několik rizik v rámci evropské integrace, Deutsche Bank ve čtvrtek formálně nesplnila stress-test v USA. Tedy spouštěčů může být celá řada a samozřejmě může jít o cokoliv zde nepojmenované. Tato krize bude jiná než krize před 10 lety v tom smyslu, že tehdy se centrální banky snadno a několikrát domluvili na koordinované akci, která dodala trhu likviditu, tedy důvěru. Letos jsou světové mocnosti a jejich centrální banky ve vzájemném napětí, tedy koordinované akce lze čekat rozhodně v menším rozsahu.

Radim Dohnal, ekonom Capitalinked.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.