CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

18. 12. 2009

0 komentářů

Dobré zprávy z Dubaje vystřídány utahováním kohoutků ze strany FEDu

 


 

Týden začal pozitivní zprávou o pomoci Dubaji ze strany emirátu Abú Dhabí ve výši 10 miliard dolarů. Od oznámení záměru konglomerátu Dubai World zažádat o odklad splátek byla tohle první opravdu podstatná pozitivní informace, které se věřitelům a akciovým trhům dostalo. Část peněz šla rovnou do developera Nakheel na vyplacení splatných dluhopisů, část bude použita na avizovanou restrukturalizaci dluhu. Reakce trhu byla samozřejmě kladná, dařilo se zejména bankám, které mají vůči Dubai Worldu údajně největší expozici (RBS, HSBC).

S pozitivními zprávami také přišly banky samotné, které byly v začátku týdne mezi nejvíce rostoucími tituly – Deutsche Bank oznámila výhled zisku v roce 2011 na úrovni rekordních 10 mld. EUR a Citigroup zveřejnila plán na splacení 20 mld USD americké vládě, podobně jako Wells Fargo či Bank of America.  V kurzu byly také těžařské firmy, kterým pomáhal růst kovů a obří akvizice za 30 mld. USD ze strany Exxon Mobile.

Zajímavý je i nadále vývoj kolem boje o společnost Cadbury, na kterou si již delší dobu brousí zuby Kraft Foods, jehož nabídku Cadbury odmítlo. Tento týden také tato britská čokoládovna oznámila výhledy, které zahrnují růst marží i tržeb a celkovou strategii, která odpovídá snahám o vytvoření hradby před nepřátelským převzetím, o které se Kraft Foods již nepokrytě pokouší. Kolem Cadbury navíc prý krouží i další zájemci, takže ve zprávách o aktivitách v oblasti M&A se o této společnosti určitě ještě dočteme.

Celkově ale šlo z první poloviny týdne vyčíst náladu, která jakoby říkala, že uplynulé dva roky se v podstatě nestaly – aktivity M&A nabírají na obrátkách, banky se snaží splatit vládní pomoci co nejrychleji, indexy volatilit se dostávají na mnohaměsíční minima a ceny dluhopisů  stejně jako akcií se po třičtvrtěroční nevídané rally nemají k poklesu.

Druhá polovina týdne ale už určité vystřízlivění přinesla. Opatrný výhled General Electric pro příští rok a smíšená makrodata z USA o PPI a meziročním propadu průmyslové produkce nadšení investorů trochu zchladilo.

REKLAMA

Jednou z nejvíce očekávaných událostí týdne ale bylo dle mého názoru zasedání amerického FEDu. Ten ponechal cílování sazby v rozmezí 0 – 0,25 % dle očekávání, ale jeho vyjádření v tom smyslu, že expanzivní opatření pro podporu likvidity budou opuštěna brzy v příštím roce trh poněkud překvapil. I když sazby bude FED pozorně sledovat a plánuje jejich ponechání na velmi nízké úrovni po „delší období“, vyvolala zpráva FEDu obavy, zda se s novým rokem nevrátí na trh problémy s likviditou a zda je na takové kroky připraven. Zejména v návaznosti na fakt, že aktuální ekonomický růst i ten plánovaný v příštím roce, by měl být z velké části stimulován právě různými podpůrnými opatřeními a doplňováním zásob, což určitě není udržitelný stav. I proto FED naznačil, že postupné uvolňování bude přísně svázáno s reálným ekonomickým vývojem a zaměstnaností. Trhy reagovaly na tuto zprávu intradenním poklesem v závěru středeční obchodní seance, na kterou pak navázalo obchodování čtvrteční ve stejně negativním duchu. Toto oznámení také logicky vedlo k úvahám o vyšších výnosech na dolaru dříve než se čekalo a trend zpevňování této měny  pokračoval i tento týden. Za posledních 14 dní, tak dolar vůči euru posílil o 5 %.To mělo dopad na ceny zlata, které za uplynulé dva týdny kleslo ze svých maxim o cca 9 %.

Úplný závěr týdne pak přinesl v podstatě očekávané snížení ratingu Řecku ze strany agentury Standard&Poor’s na BBB+, čímž získalo Řecko smutné prvenství jako jediná země EU, jejíž rating není z třídy A. Dalším prvenstvím byl největší úpis kapitálu v historii USA, kdy Citigroup upsala kmenové v objemu přes 17 mld USD v návaznosti na dříve oznámený plán splacení vládní pomoci z programu TARP, podobně Wells Fargo dříve v týdnu emitovala akcie v objemu přes 10 mld USD.

Příští týden bude poměrně bohatý na makrodata, čeká nás spotřebitelská důvěra v Německu, z USA přijdou údaje o nezaměstnanosti, HDP a prodeji existujících domů. Nicméně dle vývoje v tomto i minulém týdnu se dají očekávat spíše nižší, až podprůměrné objemy obchodů, takže vypovídací hodnotu tržního vývoje je třeba brát s určitou rezervou. Další směřování trhu udají spíše až první týdny ledna 2010.

Jan Michelfeit, Commerzbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *