Čtvrtek 19. července. Svátek má Čeněk.

Dobré zprávy z Itálie – rekordní propad špatných úvěrů

Investice 13.09.2017 | 14:37 0 Komentářů

Špatné zprávy přináší jen další špatné, zatímco na dobré se nabalují ty pozitivní. Posledním příkladem budiž Itálie. Zprávy z reálné ekonomiky konečně začínají překvapovat pozitivně a ekonomika se z několikaleté stagnace probudila k růstu o 1,5 % – nejrychlejší tempo za posledních šest let.

Důležité je, že nezůstalo jen u toho. Dobrý výkon ekonomiky se totiž pozitivně projevuje i v problematickém bankovním sektoru. V červenci došlo k rekordnímu poklesu špatných úvěrů – oproti červnu jich bylo o 18 miliard eur méně. Takto rychle z měsíce na měsíc špatné úvěry ještě nikdy nepoklesly – pokles o 10 % srazil špatné úvěry na 173 miliard eur, nejnižší úrovně od roku 2014. Co se stalo?

Na jedné straně hospodářský růst vylepšil situaci v řadě problematických sektorů, především pak ve stavebnictví, které odpovídá za lví podíl špatných půjček. Lepší hospodářská situace také zvýšila poptávku firem po odkupu špatných úvěrů od bank – jsou to jednoduše atraktivnější investice. Na druhé straně se ale zvýšila i ochota bank se úvěrů zbavovat. Pod tlakem ECB musely začít italské banky shánět nový kapitál a postupně portfolio špatných úvěrů přehodnocovat, což jim konečně rozvázalo ruce k jejich prodeji a ve finále i k poskytování nových úvěrů.

Lehčeji se nakonec bude dýchat nejen Itálii, ale celé eurozóně, potažmo globální ekonomice. Itálie byla na začátku roku ve špatných úvěrech suverénní světovou jedničkou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.