Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Dobré portfolio si poradí i v období hrozících válečných konfliktů

Investice 18.03.2014 | 10:06 0 Komentářů

Akciové trhy a jejich stabilita jsou úzce provázány s geopolitickými událostmi. Není tedy divu, že do jejich poměrně ustálené prorůstové tendence nyní neblaze zasáhly politické události na Ukrajině, respektive hrozící válečný konflikt. I v takových časech však lze s dobře nastaveným portfoliem obstát a není třeba měnit zvolenou investiční strategii. Řešení existuje pro zkušené i začínající investory (komentář ČSOB).

„Domnívám se, že relativně jednoduchou situaci mají ti, kteří investují s dlouhodobým horizontem a navíc pravidelně. Historie nás učí, že opravdu dobře diverzifikované portfolio je schopno zvládnout i válečné konflikty,“ říká  Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, a dodává: „Není tedy třeba měnit svou investiční strategii. Podobných hrozeb se v budoucnu zjeví jistě více a reakce na každou z nich by investora stála zbytečné nervy a peníze navíc.“  

Pokud jde o začínající investory, je třeba se mít na pozoru a investici rozložit do více tranší. „V období vyšší volatility trhů je dobré investici diverzifikovat i časově, čímž se dá i v napjatějších dobách vyhnout většímu riziku, plynoucímu z extrémní kolísavosti,“ uzavírá Aleš Prandstetter. 

Podle Aleše Prandstettera přinesou i v letošním roce investice do akcií rozumný výnos za předpokladu, že napjatá mezinárodní situace nepřeroste ve skutečnou nebo ekonomickou válku. Výrazné zisky slibuje zejména obor luxusního zboží, kde marže nejsou pod příliš velkým tlakem a značky si mohou ceny do jisté míry určovat. Poptávka po luxusním zboží roste v průměru třikrát rychleji než globální HDP, přičemž růst tržeb pochází především ze států mimo území Evropy, zejména z Číny. Růstová je i oblast cestovního ruchu a s ním související akciové tituly. Dařit by se mohlo také segmentu sportovního oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.